Beyören Köyünde 150 Yıllık Gelenek Sürüyor

Düzce’nin Akçakoca ilçesi Beyören köyünde geleneksel olarak 150 yıldır sürdürülen ve Ramazan Bayramı’nda düzenlenen Karakucak Güreşleri’nde sporcular kıyasıya mücadele etti.
Akçakoca Beyören köyü, 150 yıldır sürdürülen geleneksel KArakucak Güreşleri bu yıl da Ramazan Bayramı’na renk kattı. Beyören köyü güreş meydanında başlayan müsabakalara, Akçakoca köylerinden 100’e yakın sporcu katılırken, çevre il ve ilçelerden de müsabakalara katılan çok sayıda güreşçi, çim zeminde ter döktü. Düzenlenen müsabakaları heyecanla takip eden vatandaşlara etli pilav, ayran ve tatlı ikram edildi.
Köy halkı olarak 150 yıllık gelenekleri sürdürmeye devam ettiklerini söyleyen Köy Muhatarı Sefa Yapçacık, "Her yıl Ramazan bayramlarında yaptığımız bir gelenek. Çevre köy ve ilçelerden güreşçilerimiz gelir ve bu ata sporumuzu yaşatmamıza katkı sağlar" dedi.
Güreş Ağası Dergah Akça ise yüzyıllardır bu geleneği sürdürdüklerini belirterek, en güzel şekilde güreş sahası hazırlamanın çabası içersinde olduklarını dile getirdi. Öte yandan, güreşlerin ardından köy meydanında Güreş ağalığı için yapılacak açık artırmaya 6 gönüllü katıldı. Mevcut ağa Dergah Akça’nın 7 bin 500 liradan yaptığı açılışı diğer güreş ağası adayları İlhan Ünal, Mehmet Çalı, Selami Efes, Seyfettin Hoşça ve muhtar Sefa Yapçaçık artırdı. En büyük rakam olan 23 bin 500 lirayı verme sözünde bulunan Selami Efes yeni güreş ağası olurken yeni ağa Efes, genç güreşçilerin omuzları üzerinde sahada tur attı.
BİZE ULAŞIN