6 Ayda 39 Bin Kilo Kaçak Midye Ele Geçirildi

Edirne’nin Enez ilçesinde jandarma tarafından son 6 ayda yapılan operasyonlarda 39 bin 55 kilo kaçak midye ele geçirildi.
Edinilen bilgiye göre, midye kaçakçılığı yapılacağı ihbarını alan Enez İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, Çataltepe Mahallesi, Hasköy ile İpsala’ya bağlı Yenikarpuzlu beldesi ve Ahır köyünde 4 ayrı operasyonda 4 aracı durdurdu. Araçlarda yapılan aramalarda yaklaşık 3 bin 500 kilo kaçak midye ele geçirildi. Araç sürücüleri İ.P, D.C., İ.B.,Ö.A. ile yanlarında bulunan S.O,, Y.A. ve M.T. isimli şahıslara Su Ürünleri Kanunu’na muhalefet suçundan bin 55’er lira para cezası kesildi. Yakalanan 4 araçtan 3’üne 800’er lira, birine ise 3 bin lira olmak üzere toplam 5 bin 400 lira para cezası yazılırken, trafikten de 15 gün men edildi. Yakalanan 3 bin 500 kilo midye ise Enez Gıda Tarım Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından denize döküldü.
Edirne İl Jandarma Komutanlığı’na bağlı Enez, İpsala ve Keşan İlçe Jandarma Komutanlıkları tarafından 2015’in ilk 6 ayında yapılan 32 ayrı operasyonda midye kaçakçılarına geçit verilmedi. Yapılan operasyonlarda piyasa değeri 840 bin TL (280 bin euro) olan 39 bin 55 kilo midye ele geçirildiği bildirildi. Ayrıca bu midyeleri yasa dışı yollardan yurt dışına çıkarmaya çalışan 41 şahsa cezai işlem uygulanırken, operasyonlarda yakalanan 34 araçla ilgili de yasal işlem başlatıldı.
BİZE ULAŞIN