‘Sarayiçi Rekreasyon Projesi’ Başlıyor

‘Sarayiçi Rekreasyon Projesi’ Başlıyor
Edirne Belediyesi ve Edirne Valiliği İl Özel İdaresi işbirliği kapsamında hazırlanan Tunca Nehri kenarında ‘Sarayiçi Rekreasyon Projesi’nin yapımına Kırkpınar’dan sonra başlanacak.
Konuyla ilgili açıklama yapan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, ’Sarayiçi Rekreasyon Projesi’ adı verilen çalışmanın hazırlıklarının bittiğini söyledi. Trakya Kalkınma Ajansı’ndan yaklaşık 5 milyon TL civarında hibe aldıklarını belirten Başkan Gürkan, "Edirne Valiliği İl Özel İdaresi ile beraber yapacağız bu projeyi gerçekleştireceğiz. Bu projenin finansını aşağıya yukarı yüzde 80’i hibe kredilerle temin ettik. Bu da Edirne Belediye’sinin bu anlamda yaptığı ilk ve en büyük projedir. Kırkpınar ile birlikte eş zamanlı olarak bu projenin uygulamasına başlayacağız. Sarayiçi’nde çok güzel bir rekreasyon alanı yapıyoruz, suni gölet yapacağız. Kayıklar olacak, yüzme plajı olacak, bisiklet yolları, koşu yolları olacak. Çay bahçeleri restoranlar, kafeteryalar olacak. Padişahlar bahçesi olacak. Has bahçe olacak, fuar alanları, konser alanları olacak. Sosyal donatıları içeren Edirne’nin Karaağaç’tan sonra ikinci nefes alacağı alan yapmış oluyoruz. Önümüzdeki yıla kadar bunu mutlaka tamamlayarak, halkımızın ücretsiz olarak kullanımına açacağız. Artık hafta sonları Edirne’de sadece Karaağaç değil Sarayiçi’ne vatandaşlarımız rahatça konforlu bir biçimde giderek, hafta sonlarını geçirebilecekleri bir mekan elde etmiş olacaklar" dedi.
"KIRKPINAR’IN HAZIRLIKLARI TAMAMLANDI"
Başkan Gürkan, Dünya’da spor organizasyonlarında olimpiyatlardan sonra en eski spor organizasyonu olan UNESCO’ya girmiş Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ni, Ramazan ayı nedeniyle geç bir tarihe ötelemek zorunda kaldıklarını dile getirerek, "Geçtiğimiz yıl 16 Haziran’da başlayarak Ramazan ayından önce yapmıştık. Haziran’ın ilk haftaları güreşçilerin mevsim şartları açısından pek memnun olmadığı bir döneme denk geliyor, çünkü havalar pek ısınmıyor. Bu yıl 20 Temmuz’da başlıyoruz, Kırkpınar’ımızın açılışını yapacağız. 26 Temmuz’da da sonar ermiş olacak, o gün final güreşlerimiz var. Geçen yıl biliyorsunuz seyyar satıcı sorununu ortadan kaldırmıştık. Hiçbir seyyar satıcı Kırkpınar alanında yer almamıştı. Yine çocuklarımızın rahatça oynayabileceği, ailelerimizin rahatça gelebileceği mekanlar oluşturmuştuk, fuar alanlarımız vardı. Bu yıl da bu kararlılığı sürdüreceğiz. Daha farklı aktivasyonlar var, mesela büyük bir alışveriş çadırı getireceğiz, büyük markaların olduğu, yine konserlerimiz olacak. Kırkpınar ile neredeyse bütün hazırlıklarımız sonra erdi. Önümüzdeki hafta içinde halka açık Kırkpınar toplantısı yapmak istiyoruz. Çünkü bazen en umulmadık fikirler bu tür halka açık toplantılarda çıkıyor. Biz de halkımızın düşüncelerinden yararlanmak istiyoruz. Edirnelilerin Kırkpınar’a daha çok katılmalarını arzu ediyoruz. Buradan bütün vatandaşlarıma açıklıkla söylemek isterim ki Kırkpınar’da o eski karışıklıklar yok. Lütfen bu yıl bir gün de olsa Kırkpınar’a gelin, ziyaret edin. Gönül rahatlığıyla geleceksiniz, gönül rahatlığıyla gezeceksiniz. Hiç rahatsız olmayacaksınız, şimdiden tüm hemşehrilerime hem söylemek, hem de temin etmek istiyorum" şeklinde konuştu.
"KIRKPINAR DAVETLERİ İÇİN ANKARA ZİYARETLERİ BAŞLAYACAK"
Henüz hükümet kurulmadığından Kırkpınar davetleri için randevularda tereddüt yaşadıklarını ifade eden Gürkan, "Ama önümüzdeki haftadan itibaren biz yine de başbakanlar ve bakanlar düzeyinde değil belki de en azından genel başkanlar düzeyinde Ankara’ya giderek, Kırkpınar davetlerini yapmayı planlıyoruz. Meclis başkanlığı seçimleri var. Meclis başkanı seçildikten sonra da hükümet kurulması için 45 günlük süre başlıyor. O yüzden biz de bir an önce giderek Kırkpınar davetlerimizi yapmak istiyoruz. Tabi benim milletvekili ve belediye başkanlığım dönemimde Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu beni kırmayarak Kırkpınar’a katılmıştı. Ama bu yıl hükümetin güven oylamasına mı yoksa görüşmelere mi denk gelir. O yüzden bu yıl da biraz daha sakin bir Kırkpınar yaşama imkanımız var" ifadelerini kullandı.
BİZE ULAŞIN