TEMA, Artvin’de Kurulması Planlanan Bakır Madenine Dava Açtı

TEMA, Artvin’de Kurulması Planlanan Bakır Madenine Dava Açtı

  • Edirne
  • Cuma 10.07.2015 17:38
TEMA Vakfı Edirne İl Temsilcisi Şirin Çoğal, TEMA Vakfı’nın Artvin’de kurulması planlanan bakır madenine karşı çevre davası açtığını söyledi.
TEMA Vakfı Edirne İl Temsilcisi Şirin Çoğal, "24 yıldan bu yana Artvin’i yaşanmaz hale getirme tehdidi altına sokan maden faaliyetlerine karşı mücadele bugün, TEMA Vakfı’nın da davacıları arasında yer aldığı, Türkiye’nin en geniş katılımlı çevre davasının açılmasıyla devam etti" dedi.
Çoğal yaptığı açıklamada, sabah saat 09.00’da, Artvin Adliyesi’nde avukatların buluştuğunu kaydederek, "Türkiye Barolar Birliği ve TMMOB’nin desteklediği, 61 avukat tarafından hazırlanan, 760’ın üzerinde davacısı bulunan, 100 sayfanın üzerindeki dava dosyasını Rize İdare Mahkemesi’ne gönderilmek üzere teslim etti. 2013 yılında maden şirketinin almış olduğu ÇED olumlu kararı, Rize İdare Mahkemesi tarafından eksiklikler gerekçe gösterilerek iptal edilmişti. Bunun üzerine şirket bir genelgeye dayanarak, iptal edilen ÇED raporu yerine eksiklikleri ortadan kaldırdığını öne süren yeni bir rapor hazırlattı" şeklinde konuştu.
"ARTVİNLİLER KARARA İTİRAZ HAKLARINI KULLANIYOR"
Artvinliler’in karara itiraz haklarını kullandıklarını dile getiren Çoğal, "Dava dosyasında eksikliği tamamlandığı öne sürülen şirket raporunun yargı denetiminden geçmesini ve yargının bu denetimi yapabilmesi için de fırsat tanınmasını istiyorlar" dedi.
BİZE ULAŞIN