6 bin balık yavrusu göle bırakıldı

Manisa'nın Salihli ilçesine bağlı Adala Beldesi'nde Demirköprü Barajı yakınlarında doğal ortamda oluşan gölete balık bırakıldı.

Pazartesi 27.05.2013 00:00
ABONE OL
Olta Balıkçılığı Federasyonu (OBAF) Başkanı İsmail Atalay ve Yönetim Kurulu üyesi Ali Can Dağlıgil'in de katıldığı göle balık bırakma etkinliğinde, Azer Su Ürünleri Firması Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Abdullahoğlu tarafından temin edilen 6 bin adet ala balık yavrusu balıkçılar tarafından göle bırakıldı.

Adala Belediye Başkanı Ferayi Arslan, 'Adala ve çevresi doğal güzelliklerinin yanında amatör olta balıkçılığına çok elverişlidir. Demirköprü Baraj Gölü ve Adala Hermos Kanyonu'nda sazan, sudak, yayın balıkları olta balıkçıları tarafından rağbet görmektedir. Soğuk Su Vadisi'nde yıllardır boşa akan su belediyemiz tarafından önüne bent ve sulama ağzı yapılarak gölet haline getirildi. Meydana gelen bu gölet alabalığın doğal olarak yaşamasına ve üremesine çok elverişli. Bugün buraya 6 bin adet alabalık yavrusu bırakıldı. Kısa bir süre sonra doğada doğal olarak büyüyen ve çoğalan alabalık amatör olta balıkçılığı yapan doğa severlerle güzel bir avlak olacak. Bu alanda braket, serpme ve ağ ile avlanma olmayacak' dedi.

OBAF Başkanı İsmail Atalay, 'Ege Bölgesi olta balıkçılığının yoğun olarak yapıldığı bir yer. Özellikle Demirköprü Barajı barındırdığı olta balıklığı çeşitliliği açısından da yıllardır olta balıkçıkları tarafından ilgi gören bir bölgedir. Şu an balık bıraktığımız yer çok özel bir yer çünkü burası Demirköprü Barajı setinin altındaki bir kaynaktan beslenen küçük bir deredir. Bolu Yedigöller'de ne varsa şu an burada da o var. Olta balıkçılarına hayırlı olmasını diliyorum ' diye konuştu.