Demirel: İhracata ve turizme ağırlık verin

İTO Yönetim Kurulu'nu kabul eden 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Demirtaş ve arkadaşlarına, "Turizm ve ihracat için gerekli altyapıyı güçlendirin" öğüdünde bulundu

Pazartesi 27.05.2013
ABONE OL
İzmir Ticaret Odası'nın 11 Mayıs'ta seçilen yönetim kurulu Ankara'da yaptığı temaslar kapsamında 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'i de ziyaret etti. Demirel, İzmir'in ihracat ve turizme daha büyük ağırlık vermesi ve bunun için gerekli altyapının güçlendirilmesi gerektiğini söyledi. İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Başkan Yardımcısı Akın Kazançoğlu, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Cüneyt Güleç, Yönetim Kurulu Üyeleri Cüneyt Altınkapı, Bekir Şahiner, Süleyman Subaşı, Mert Pala, Mustafa Tüzün ve Ali Yılmaz seçimlerin ardından Ankara'da yaptıkları ilk ziyaret kapsamında Demirel'i de ziyaret etti.

ÖNEMLİ PROJELER
Demirtaş, seçim süreci hakkında bilgi verirken, önümüzdeki dönem ilk önemli konularının EXPO 2020 adaylığını olduğunu söyledi. Kentsel dönüşümün de İzmir'in çehresini değiştirecek nitelikte bir proje olduğunu ve bu nedenle bu projeye büyük önem vererek çalıştıklarını belirten Demirtaş, "Turizm ve dış ticaret de çok önemli. Türkiye'nin 2023 yılında büyük hedefleri var. Bu hedeflere nasıl katkı koyacağımızı belirlemek için İzmir'in 2023 planını hazırlayacağız" dedi. Demirtaş, Demirel'e kuruluşundan bu yana İzmir Ekonomi Üniversitesi'ne verdiği büyük destek nedeniyle teşekkür ederken, geçtiğimiz yıl hariç her yıl üniversitenin ilk dersini veren Demirel'i yine ağırlamaktan büyük mutluluk duyacaklarını söyledi. İzmir'deki her gelişmeyi çok yakından ve büyük dikkatle izlediğini belirten Demirel, "İzmir için yaptığınız çok önemli projeler var. Ticaret Odası ve Ekrem Demirtaş İzmir için çok önemli işlere imza attı. Ama en önemlisi kuşkusuz İzmir Ekonomi Üniversitesi'dir. Üniversite İzmir'e kazandırdığınız en önemli projedir. Üniversiteye her zaman gelmekten, öğrencilerle birlikte olmaktan büyük mutluluk duydum" diye konuştu. Türkiye'nin geleceği bakımından dışarıya açıklık çok önemlidir ve İzmir bu açıdan da büyük önem taşıdığını belirten Demirel, "İhracata daha fazla ağırlık verilmeli. Alsancak Limanı'nın bu açıdan önemli sorunları var. Bazı yerlerde derinlik 14 metre, mutlaka limana tarama yapılmalı ve Çandarlı en kısa sürede devreye sokulmalı. Liman ile Ticaret Odası yakından ilgilenmelisiniz, sizin ilerinizde yapılacak muhasebenizde mutlaka limanda olmalı" dedi.