Homeros adına yakıştı

Bornova Belediyesi'nin düzenlediği Homeros Festivali, görkemli tören ve ünlü şairin İlyada Destanı'ndan uyarlanan Troya Dans Gösterisi ile başladı

Pazartesi 27.05.2013
ABONE OL
Bornova'da yaşadığı bilinen ünlü şair Homeros'un adına düzenlenen festival, İlyada Destanı'ndan uyarlanan ve Anadolu Ateşi tarafından sunulan "Troya Dans Gösterisi" ile başladı. Binlerce Bornovalı'nın doldurduğu Aşık Veysel Rekreasyon Alanı Amfitiyatrosu'ndaki Troya Dans Gösterisi hayranlıkla izlendi. Truva Savaşları'nın destansı bir dille antatıldığı etkinliğin sonunda barışa yapılan vurgu ve sahneye yansıtılan Türk Bayrakları büyük bir coşkuyla alkışlandı. Gösteri öncesinde Spiker Fikret Alan'ın Homeros'un İlyada destanından okuduğu bir bölüm de beğeniyle dinlendi.

İKİ HAFTA SÜRECEK
İki hafta sürecek Festival'in açılışında Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, kent tarihine ve sanatına yaptıkları katkılar nedeniyle Şadan Gökovalı ve Hasan Arıcan'a "Homeros Onur Ödülü" verdi. Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, Bornova'nın 8 bin 500 yıllık tarihi ile dikkatleri üzerine çektiğini söyledi, "Levanten köşkleri, Selçuklu ve Osmanlı döneminden kalma mimari eserleriyle ve Cumhuriyet tarihinin çok özel kentlerinden biri olan Bornovamızın bir başka özelliği de Truva savaşlarını İlyada ve Odessa destanlarıyla bize sunan Homeros'un yaşadığı kent olması. Homeros adını verdiğimiz uluslararası festivalimizde biraraya gelmenin mutluluğunu yaşıyorum" dedi. İki hafta boyunca sürecek Festival'de sergiler, kültür sanat etkinlikleri, yarışmalar, sportif faaliyetleri, oyunlar ve konserler ve pek çok etkinliğin yeraldığını belirten Başkan Sındır, "Etkinliklerimiz Bornova'nın dört bir yanında festival coşkusunu yaşatacak" diye konuştu.