İzmir'de zihniyet devrimi gerekiyor

İşadamı Abdullah Kavuk, İzmir'de yöneticilerin halkın ve girişimcinin gerisinde kaldığını söyledi, "Halin vaktin yerinde oldu mu problem var. 'Garibanım' dersen, İzmir'in altını üstünü çevir serbest. Bu durum değişmeli. Bunun için de zihniyet değişmeli" dedi

Pazartesi 27.05.2013
ABONE OL
Gediz Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı ve Kavuklar Grup Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kavuk, "İzmir'de zihniyet devrimine ihtiyaç var" dedi. Egeli Sabah'ın geleneksel Sabah Kahvesi'ne konuk olan Abdullah Kavuk, sürdürdükleri ve potansiyel projelerinden kentsel dönüşüme, İzmirli aktörlerin yapması gerekenlere kadar çrpıcı açıklamalarda bulundu.

Son olarak İzmir Otogarı karşısındaki Point Bornova projenizi tanıttınız. İsterseniz onunla başlayalım.
Ben böyle satış beklemiyordum. 3 aylık satış planı vardı. Projemizi doğru anlattığımıza inanıyorum. Yanılmıyorsam, 109 satış oldu. Zaten toplam 320 tane yer satılacak. Bir haftada projenin üçte biri satıldı.

POİNT BORNOVA

Otogar o bölgede çok soğuk kaldı. Projeniz bölgeye renk katar mı?
Otogarlar, şehrin giriş çıkışına uygun yerlerde olur. Ulaşım açısından bütün otoyolların kesiştiği noktada. Konfor, yapılış tarzı, proje boyutu çok önemli. Projeye başlamadan önce 2 yıl bölgede çalışma yaptık. Trafiği bile inceledik. Şunu gördük, 3 kavşağı yapmaktan aciz yöneticiler var. Bizim bu çalışmayı da yapanlar İzmir'in eski yöneticileri. O bölgede trafikte yoğunluk yaşanabiliyor. Ama aslında yok. İki kavşağın yerini değiştirmek, ışığı düzenlemek yetiyormuş. Trafik işlerinin iki eski müdürü, işi verdiğimiz firmanın danışmanlarıymış. Ama görevdeyken körlük oluyor, görmüyorlar. Trafikle ilgili önerimizi UKAME'ye sunduk. Bölge riskli, fakat İzmir'de proje eksikliğinden dolayı ciddi bir talep var. Bir de alışveriş merkezi ve konutun bir arada bulunduğu İzmir'deki ilk karma proje. Ege Üniversitesi Hastanesi'ne 1.5 kilometre. Merkeze bu kadar yakın. Bu 1.5 kilometrelik bantta 160 bin kişi yaşıyor. Projemizde oturmak isteyen aile sayısı çok yüksek. Biz bunu da beklemiyorduk. Bornova'da son 20 yılda değişen hiçbir şey yok. Otoyol yapılmış, Forum Bornova, ilçeye ciddi değer katmış. Point Bornova 325 milyon dolarlık, büyük bir yatırım. Dünyanın en büyük firmaları ile çalışıldı. Forum Bornova kadar Çamdibi-Altındağ bölgesine heyecan ve hareket getirecek bir proje. Projenin tanıtımı yapılmadan, yaklaşık bir yıl kadar önce bölgenin değeri artmaya başladı. Bölgede konut fiyatları yüzde 20 arttı. Kat karşılığı oranları da arttı. O bölgede değişim başladı. Altındağ projesine yıl sonunda kazma vurmak istiyoruz. Ağaç kesilmeyecek. Projeyi toplu bir alana yığdık. Sosyal donatı 30 dönümün üzerinde olacak. Şelale falan olacak. İzmir'de yapılmamış bir şey yapmak istiyoruz.

RAPOR BEKLİYOR
Bayraklı Tower Projeniz de tamamlandı
4 aydır oturma raporu almayı bekliyorum. Yazmışım 19 tanesini, herhalde bu hafta bitirecekler. Yazık yani, bu kadar ağır gidilmez. İstanbul'da adamı 4 ay beklet bakalım, ne oluyor. Proje tamamlandı. Oturulabilir halde. Ama oturma raporunu bekliyorlar. Çünkü biri gelir bir dekor yapar, ilave bir şey yapar, bölmeyi işletmek için 6 ay geçer. Bu konuda bir örnek vermek isterim. Mesela Arkas'ın binasında kaçak var diye gitmiş belediye rapor tutmuş. Bir tane otopark gibi bir yer varmış, çalışan sayısı artınca, 'Burayı yemekhane yapalım' demişler. Bir de çatıda ne olur ne olmaz diye bir helikopter pisti yapmış. Kaçak bu!...

İzmir'de bu konularda sürekli sorunlar yaşandığını biliyoruz...
İzmir'de halin vaktin yerinde oldu mu, bir problem var. 'Garibanım' diyeceksin istersen İzmir'in altını üstünü çevir, çöplüğe çevir serbest... "Bu adamın işleri iyi, Lucien Arkas" dedin mi, tamam! İşte İzmir'deki bu gecekonduyu kim yaptı. Vatandaşın da suçu yok. Sen ona o hakkı verirsen o da gelir yapar. Sen orada rant diye imar vermiyorsun, diğeri geliyor yapıyor. Yöneticiler sürekli halkın gerisinde kalmışlar.

Şu anda gayrimenkulde kaç projeniz yürütülüyor.
Ege Bornova, Point Bornova var. İsim belirlenmemiş bir projemiz var. Genelde projelerimize Bornova ismi veriyoruz. İsim bulmak uzun sürüyor bizde. Point Bornova için yurtdışından 9 proje katıldı. Yarışma açtık. 15 bin euro verdik. İngiltere, Portekiz, İspanya'dan katılımcılar oldu, paramız kalmadı. Bu beğendiğimiz projenin sahibi geldi. "Biz de katılalım" dediler. "Paramız kalmadı" dedik. "O zaman parasız gelelim" dediler. Kabul ettik. 2 projeyle geldiler. Birinin adı Cadde Bornova, diğeri Point Bornova'ydı. Sonunda Point Bornova oldu.

KENTSEL DÖNÜŞÜM

Kentsel dönüşüm için neler söylemek istersiniz?
Bugünkü zihniyetle yapma şansımız az gözüküyor. Ben Bakanlığı, Bakanlığın Belediyeyi bahane etmesi ile sorunu çözemeyiz. Sonuçta bütün paydaşlar bu konuya ortak olup hızlı bir şekilde karar almak zorunda. Burada en önemli görev Büyükşehir Belediyesi'ne düşüyor. Bakanlığa ihtiyaç varsa, sonra ona düşüyor. Sonra da kaynak problemi...

İzmir, sizce ne yapmalı?
Bizim paydaşların ne istediğine çok iyi bakmamız lazım. Herkes işi çok iyi bildiğini varsayıyor. İzmir'de çok fazla bilen adam var. Sonuç var mı, ona bakılması lazım. İzmir'de zihniyet devrimine ihtiyaç var. Bu siyasal bir şey değil. Kimin orada oturduğuyla bağlantılı bir iş geliştirirsek burada da hata yaparız. AKP-CHP olayı değil. Her gün şikayet edeceksiniz. Sonra, "Bunun durumu iyi, yok edeyim" diyeceksiniz ki, bana da çok ciddi şeyler yapılıyor. Örnek verecek olursak, "Eksiği varsa oturma raporu verme" diyorum. Oradaki yetkili, "Oturma raporu vereceğim, eksiği yok ama yarın biri yazı yazacak, kağıt isteyecek, şikayet edecek diye korkuyorum" diyormuş. Böyle bir zihniyetle İzmir'i yönetebilir misiniz! Burada yaşayan herkesin bu işe farklı bir boyuttan bakmak üzere kendini kodlaması gerekli. Zihniyet devrimini hep birlikte el ele yapacağız. İzmir'in ihtiyaçları ne? Kim belirledi bizim ihtiyaçlarımızı? Belediyenin en büyük projesi ne. Her şeyi yapıyorlar, biliyorlar. Yarım yamalamak her şey konuşuluyor. "Sonuca ulaşmış bir şey var mı?" diyoruz, yok.

Diğer illerde nasıl çalışmalar yapılıyor?
İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi nasıl çalışıyor diye Ak Parti grubu bir çalışma gezisi düzenledi. Meclis üyesi olarak İstanbul'a gittik. Geçen 5 yıllık dönemde 118 tane köprülü kavşak yapılmış. Şuanda 200'ü geçmiş. "Battı çıktılar dahil mi?" dedim. "Hayır" dediler. Şu anda İzmir'de 2 tane yapılıyor. Onun da yaya geçidi yok. Eleştiri olarak algılayabilirsiniz ama zihniyet devriminden kastımı anlatmak istiyorum. Biz İzmir'e ne yapacağız, bu paydaşlar neresinde diyerek, bu işin içine çekeceğiz. Herkesi bu işe nasıl ortak edeceğiz... "Kim yönetti" derdinden çıkacağız. "Sen kötü yap, ben prim yapayım" mantığından çıkacağız, İzmir'e eser kazandıracağız. Binali Yıldırım, Erzincan'dan geldi, "35 proje" dedi. Gittik adama, hemen projelere sahip çıktık. Binali Bey yapıyor da, bizim sivil toplum kuruluşları, bu işi yönetenler niye yapmadı ki! Odalarımız her gün karşı çıkıyorlar, deklare ediyorlar, niye bunları açıklamadılar. Zihniyet devriminden kastım bu.

1091 KONUTLUK ALTINDAĞ PROJESİ
- Altındağ'da da bir projeniz vardı.
Altındağ'da 1091 konutluk projemiz var. Muimari proje tamam, statik projeler başladı. Zemin etüdü bitti. Hızlı gireceğiz. Bu projeyi çalışan, çok çocuklu aileler, mavi yakalı kitle için planlıyoruz. Fiyatı daha ekonomik olacak. 29 katlı 2 kule ortasında 15 katlı bir yapı olacak. 15 katlı yerde havuzlar, sosyal tesisler olacak. Point Bornova'daki firma Maimi ofisiyle çalıştık. İzmir'de marka proje yapmak çok zor bir şey. 2006'da başladığımız iş şimdi gerçekleşiyor.

- Bu bölge gelişime açık. Kentsel dönüşüm konusunda önemli bir yer...
Altındağ'da değişime ihtiyaç var. Yeşilova çok hızlı gelişiyor. Altındağ projemiz kentsel dönüşüme örnek olabilecek. Aynı anda bin tane konutun nasıl yapıldığını gösterecek. Kokluca Mezarlığı ile Yahudi Mezarlığı arasında kaç konut var, çalışması yapıldı. Doktora öğrencileri ile çalıştık. O iki arada 2 bin 500 konut var. Demek ki 2 tane böyle proje yapsanız, kentsel dönüşüm yapıyorsunuz. İzmir ne kadar gelişir, güzelleşirse biz o kadar keyif alırız.