Yıldırım'a ulaşım Oscar'ı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, UITP tarafından kenti içi ulaşımdaki başarılı çalışması ve projesi nedeniyle 'PolitikVizyon' ödülüne layık görüldü

Salı 28.05.2013
ABONE OL
Ulaştırma alanında faaliyet gösteren dünyanın en büyük kuruluşu UITP'den Türkiye'yi gururlandıran bir ödül geldi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, UITP tarafından kenti içi ulaşımdaki başarılı çalışmalarından dolayı 'PolitikVizyon' ödülüne layık görüldü. Bu ödülle Türkiye, ilk kez ulaşımla ilgili uluslararası alanda çok büyük bir başarıya imza atmış oldu. UITP'nin 60'ıncı Büyük Kongresi İsviçre'nin Cenevre şehrinde başladı. 30 Mayıs'a kadar devam edecek olan Kongre, dün görkemli bir açılışa sahne oldu. İsviçre Ulaştırma Bakanı Doris Leuthard, Birleşmiş Milletler Habitat İcra Direktörü Joan Clos'un açılış konuşmasını yaptığı kongrede daha sonra ödül töreni düzenlendi. "Politik Vizyon ve Toplu Taşımacılığa Üst Düzey Destek" ödülünü UITP Genel Sekreteri Alain Flausch'tan alan Binali Yıldırım, yaptığı teşekkür konuşmasında, dünyanın ulaşım alanındaki sayılı ülkelerinden birisi konumuna geldiğimizi belirterek, "Üzerinde raylı sistemin yer aldığı dünyanın en uzun asma köprüsünü yapıyor olmak, dünyanın en derin batırma tüp tüneline sahip ülke olmak ve yine dünyada hızlı trene sahip 8 ülkeden birisi olmak elbette bizleri gururlandırıyor"dedi. Bakan Yıldırım, ayrıca toplu taşımanın insan odaklı olduğuna dikkat çekerek, önümüzdeki yıllarda yerel yönetimlerin bütçelerindeki en büyük harcama kalemini toplu taşıma yatırımlarının oluşturacağına dikkat çekti.

Kocaoğlu'ndan Erdoğan'a teşekkür
Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği (UITP) Dünya Kongresi kapsamında düzenlenen yarışmada, "En İyi İş Birliği" kategorisinde birinciliğe layık görülen İZBAN ödülünü almak için İsviçre'ye giden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Bu işbirliğine destek veren Başbakan Tayyip Erdoğan ile Ulaştırma Bakanı Binali Yılıdım'a teşekkür ediyorum" diye konuştu.