'Bu çirkinliklerden İzmir'i kurtaralım'

Ege'nin incisi kentte harabe durumunda çok sayıda kamu binası olduğunu belirten eski Kültür Bakanı Günay, "Bu binalar yeniden kazanılmalı" dedi

TEKEL, TARİŞ ve Sümerbank'ın kapanmasının ardından İzmir'de çok sayıda kamuya ait bina da boşaltıldı. Zamanla bu binalar ilgisizlik yüzünden harabeye dönerken, evsizlerin ve tinercilerin yuvası haline geldi. Sahipsizlik yüzünden yıkılacak hale gelen binaların çokluğu Kültür ve Turizm Bakanı eski Bakanı ve İzmir Milletvekili Ertuğrul Günay'ın da dikkatini çekti. Türkiye'de en fazla metruk kamu binasının İzmir'de olduğunu belirten Günay, bu duruma isyan etti. Kentin en gözde alanlarındaki bu metruk binaların yıllardır boş durmasını eleştiren Günay, yerel yönetimleri göreve çağırdı. Geçmişte binlerce kişiye ekmek kapısı olan binaların içinde bulunduğu durumdan kurtarılarak, kent yaşamına kazandırılması gerektiğini belirten Günay, bakanlığı döneminde Alsancak'taki eski Sümerbank arazisini "Kültür Vahası" haline getirmek için İl Özel İdare'den talep ettiklerini ancak CHP'li İl Genel Meclisi Başkanı Serdar Değirmenci'nin araziyi vermemek için sürekli bir engel çıkardığını da söyledi. Buna benzer engellemeler yüzünden kentin atıl kamu binası çöplüğüne dönüştüğünü savunan Günay şöyle dedi: "Belki Türkiye'nin başka hiçbir kentinde bu kadar kamuya ait metruk bina yok. İnanılmaz ama kamu binası fazlalığı var. Ne Ankara'da ne İstanbul'da ne de Konya'da böyle bir durum var. İzmir'i gezin her yerde eski TARİŞ, eski TEKEL, eski Sümerbank binalarını görürsünüz. Hepsi metruk, hepsi kullanılmaz vaziyette. İzmir gibi bir kentte bu kadar değerli alanlarda böyle metruk bina olur mu? İzmir'deki yerel yöneticiler bu metruk alanları biran önce hayata katmalı."

İZMİR'E HİÇ YAKIŞMIYOR
Özellikle kent merkezinde onlarca harabeye dönmüş, kullanılmayan kamu binası olduğuna dikkat çeken Günay, bu durumun dünya kenti İzmir'e yakışmadığını söyledi. Kentin görsel güzelliğinin bu çirkin binalarla gölgelendiğini savunan Günay, bu binaların hiç vakit kaybedilmeden kent yaşamına dahil edilmesi için gerekli çalışmaları başlatmak gerektiğini dile getirdi. Diyarbakır'dan İzmir'e atanan yeni Vali Mustafa Toprak'la bu konuda özel bir görüşme de yapacağını da söyleyen Günay, Toprak'tan metruk binaların sanat ve kültür alanlarına dönüştürülmesini talep edeceğini söyledi.

BİZE ULAŞIN