Bürokrasi İzmirli'yi terletecek

100 adet klimalı körüklü otobüsün ihalesi bürokrasinin yavaş ilerlemesine takıldı. Yaz öncesi İzmir'de olması planlanan otobüslerin geliş tarihi en erken 6 ay sonraya kaldı

Çarşamba 29.05.2013
ABONE OL
ESHOT Genel Müdürlüğü'nün 2012 yılı Kasım ayında yaptığı 100 adet körüklü otobüs ihalesi bürokrasinin yavaş işlemesinin kurbanı oldu. 5 firmanın dosya aldığı ihalede 3 firma teşekkür mektubu vererek ihaleden çekildi. Polonyalı Solaris 225 bin euro, Mersedes Benz Türk ise 231 bin euro teklif verdi. İhale komisyonu, Polonyalı firmanın evraklarında tereddüt yaşayınca teyit için İçişleri Bakanlığı kanalı ile Polonya'ya sordu.

POLANYA'NIN CEVABI GECİKTİRDİ

Polonya'dan cevap geç gelince ihale geç sonuçlandı. Komisyon Polonyalı Solaris'te karar kıldı. Tam ihale bitti derken yaşanan aksiliklere bir de Mersedes Benz Türk'ün kamu ihale kurumuna yaptığı itiraz eklenince yaklaşmakta olan yaz ayları öncesi klimalı otobüslerin teslimi de daha şimdiden 6 ay ötelenmiş oldu. Şimdi gözler KİK'e çevrildi. KİK itirazı haklı bulur düzeltici işlem yapılmasını isterse komisyon eski kararı iptal edip yeniden karar verecek. Eğer itiraz kabul görmezse Polonyalı Solaris ile sözleşme imzalanacak. Fakat KİK'ten çıkacak karar ne olursa olsun bu yaz İzmirliler'e hizmet vermesi planlanan klimalı otobüsler ancak kış aylarında teslim edilebilecek. Durum böyle olunca da bazı hatlarda yaz sıcağında klimasız otobüslerde seyahat etmek zorunda kalan İzmirli bu çileye bu yaz da katlanmak zorunda kalacak.