Can AKSIN: Sarımsaklı Miami sahili gibi olacak

Küçükköy'ü bilir misiniz? Ayvalık'a bağlı küçük bir beldedir. Dünyaca ünlü Sarımsaklı Plajları'na sahip bu küçücük belde, öyle büyük işler yapıyor ki, şaşar kalırsınız.
Geçenlerde de yazmıştım, bir kent müzesi açtılar, hepimiz hayran kaldık. Eski bir kiliseden çevrilen Küçükköy Cami avlusunda bulunan tarihi iki katlı binanın, üst katını müze, alt katını da sanat galerisi haline dönüştürmüşlerdi.
Ne kadar güzeldi. Ne kadar çok konuk gelmiş, hatta köy yerinde trafik tıkanmıştı. Gelen de beğenmişti, giden de. Hala ziyaretçiler gelip müzeyi geziyorlar ve hayranlıklarını belirtiyorlar..
Asıl anlatmak istediğim bambaşka bir şey. Bir büyük proje...
Daha doğrusu moda deyimiyle bir "mega proje." Projeyi başlatan da Küçükköy Belediye Başkanı Mesut Ergin. Geçen Cuma günü, Küçükköy Belediyesi ile, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü'nün ortaklaşa hazırladığı bir çalıştay vardı. Grand Otel Temizel'deki bu toplantının halka açık bölümüne ben de katıldım. İyi ki de katılmışım.
Gerçekten çok memnun kaldım ve duyduklarımdan da çok mutlu oldum. Çünkü farklı bir vizyonla karşılaşmıştım.
Çalıştayın adı "Sarımsaklı ve denizinin Ayvalık çevresel etkileri" idi. Ben de "çevreye duyarlı" bir vatandaş olarak çalıştaya katıldım. Soruları cevapları dinledim. Bir sürü bilim adamı, akademisyen zaten çalıştayın baş aktörleri idi ama Küçükköylüler, Ayvalıklılar, Sarımsaklılar, özellikle Sarımsaklı'daki otellerin sahip ve yöneticileri, o koca salonu doldurdular. Bu çalıştayda tartışılanlar, öyle yakın zamanlara ait bir konu değildi.
İki yıl önce Küçükköy Belediye Başkanı Mesut Ergin, yanına arkadaşlarını alarak, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü'nün kapısını çalmış. Küçükköy Belediyesi tarafından halen yapılmakta olan "revize imar planı"na esas olmak üzere, Sarımsaklı ve Ayvalık denizinin bir bütün olarak incelenmesini, çevresel etkilerinin ortaya çıkarılmasını istemiş. Ne zaman? İki yıl önce?
Deniz suyu kalitesi incelenmiş, su altı yaşamının güçlendirilmesi için incelemeler yapılmış. Ayvalık iç denizinden Sarımsaklı'ya kanal açılacak olursa, iç ve dış denizin birleşmesiyle ortaya çıkacak durum araştırılmış.
En önemlisi de, Sarımsaklı plajıyla Nikita Deresi'nin bulunduğu alanda bir "Kanal Kent" kurulup kurulamayacağı da incelenmiş.
Bana göre kurulabilir.
Benim evimin de bulunduğu bu bölge, deniz ile aynı seviyede bulunduğu için, kışın sürekli göl halinde. Hatta, Alman dostlarımdan aldığım bilgiye göre, "uyanık" emlakçılar, bu alandaki evlerin fotoğraflarını, flamingolar geldiğinde çekerek, "Flamingo gölü kıyısında villa" diyerek satmaya çalışıyorlarmış.
YARARLI BİR PROJE "
Kanal Kent" projesi bana göre çok iyi ve Sarımsaklı'daki "gölleşme" sorununu çözecek uygar bir proje. Sarımsaklı Kanal Kent projesi bittiğinde Amerika'da, Florida Eyaleti'nin ünlü kenti Miami gibi uzun ve ince kumlu plajlara, kanallar çevresinde yapılmış lüks konutlara sahip olan bir "turizm merkezi" olacak. Miami'ye ilk gittiğimde, Sarımsaklı için düşünülen kanallar gibi bir kanalın üzerine inşa edilmiş bir apartman katının balkonuna çıkmıştım.
Hava oldukça nemli ve sıcaktı.
Balkondan aşağıya baktığımda, berrak kanalda, bir insan boyundan büyük kocaman balıkların yüzdüğünü görmüş ve çok beğenmiştim. Aynı şey, kışın göl, yazın bataklık olan Nikita Deresi yatağında niçin olmasın? Küçükköy Belediye Başkanı Mesut Ergin'i kutlamak istiyorum.
Gerçekten sağlam vizyona sahip bir başkan. Onun iki yıl önce düşünüp devreye soktuğu Kanal Kent projesi, sadece Küçükköy ve Sarımsaklı'yı değil, başta Ayvalık olmak üzere, Kuzey Ege'yi hatta bütün Ege'yi etkileyecek ve "olumlu" yönde tetikleyecek bir güzel proje. Kanal Kent, kültürlerin buluşma noktası olarak bu yöreye yeni bir yaşam tarzı getirecektir.
Sosyal ve kültürel faaliyetlerin merkezi olacaktır. Küçükköy Belediye Başkanı Mesut Ergin'i kutluyorum çünkü hep "yararlı" işlere el atıyor.
Seçimler yaklaşırken, bir çok belediyenin "Arıtma tesisi yapacağız" dediği, bu güzel hizmeti çoktan yapmış ve halkın hizmetine sokmuş bile. Üstelik belediyenin kasasından "tek kuruş" harcamadan yapmış bu işi.

BİZE ULAŞIN