Birgili üreticilerden İzmir'e 'organik' gezi

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İl ve İlçe Müdürlüğü, Ödemiş Kaymakamlığı ve Birgi Belediyesi katkılarıyla yürütülen 'Ödemiş Birgi Beldesi ve Köyleri Tarih ve Çevre Bilinciyle Organik Meyveciliği Geliştirme ve Yaygınlaştırma Projesi' kapsamında incir, kestane ve zeytinde organik tarım yapmaya başlayan üreticiler İzmir'de inceleme gezisine katıldı.

Perşembe 30.05.2013 00:00
ABONE OL
Birgi beldesi, Kemer ve Üçkonak köylerinden 28 üretici Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İzmir İl Müdürlüğü ve Ödemiş İlçe Müdürlüğü'nün geçtiğimiz cuma günü düzenlediği Organik Tarım İnceleme gezisiyle Gaziemir, Menemen ve Bostanlı'da çeşitli incelemeler yaptılar.

Üreticiler öncelikle Gaziemir de bulunan 1983 yılında kurulan Şentaş Tarım Ürünleri İhracat Sanayi ve Ticaret A.Ş.'yi ziyaret ettiler. Burada işletme hakkında bilgi alarak kuru incirin işletmelerine girdiği andan satışa gidene kadar hangi işlemlerin uygulandığını incelediler. Organik ürünlerin işlemeye alınana kadar soğuk hava depolarında tutulduğunu, organik olmayan ürünlerin ise öncelikle fümigasyon odalarında dezenfekte edildiğini arkasından aflatoksinli incirlerin mor ışıkta bakılarak ayrıldığını, ayırma işleminden sonra yıkama odalarında yıkandığını ve paketlemeye gittiğini adım adım izleyerek gördüler.

Birgili üreticiler Ege Üniversitesi'ne ait Menemen'de bulunan araştırma çiftliğine giderek burada organik olarak yetiştirilen meyve ve sebzeler hakkında bilgi alarak çiftliği gezdiler. Ayrıca burada ilgilerini çeken denemesi yapılan solucan gübresi hakkında sorular sorarak bilgi aldılar.

Cuma günleri İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin öncülüğünde, Karşıyaka Belediyesi, İzmir İl Müdürlüğü ve Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği (ETO) işbirliğiyle Bostanlı'da kurulan ilk ekolojik pazarı da gezen üreticiler, burada satış yapan diğer üreticilerle görüş alışverişinde bulundular.
İzmirli organik tarım üreticilerinin yanı sıra, Türkiye'nin dört bir yanından gelen organik tarım üreticilerine de yer verilen ve sadece satılacak ürünler ile değil, kendisinin de sertifikalandırılmasıyla Türkiye'deki ilk 'organik pazar' olma özelliğine sahip pazarı görme fırsatı bulan üreticiler, pazara olan ilgiyi yerinde gözlemlemiş oldular.