Kentsel dönüşümde "İzmirli" tartısması

Kentsel Dönüşüm Zirvesi'ne katılan İzmirli işadamları, yeniden yapılaşma sürecinde şehirin değerlerinin gözönünde bulundurulmasını istedi

Tepekule Kongre Merkezi'nde düzenlenen "Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Zirvesi"ne, "İzmirli" kimliği damgasını vurdu. Organizasyon, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından niteliksiz konut stokunu yeniden yapılandırmak için başlatılan kentsel dönüşüm seferberliği kapsamında yapıldı. Kentsel dönüşümde İzmir'in değerlerinin gözönünde bulundurulması istendi. İstanbul ve Ankara'dan sonra "Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Zirvesi" dün İzmir'de düzenlendi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu'nun desteği ile Müteahhitler Federasyonu, İstanbul İnşaatçılar Derneği, Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği'nin katkılarıyla Management Plus tarafından düzenlenen zirveye katılım yüksek oldu. Tüm gün süren toplantılarda farklı konularda sunumlar yapıldı. Zirvede sektör temsilcileri dönüşüm sürecinde yapılması gerekenler, zorluklar, beklentiler, ekonomiye katkıları gibi soruların yanıtları arandı.

FARKLI YAKLAŞIM

Zirvenin "Farklı açılardan kentsel dönüşüm" başlıklı ilk oturumda gayrimenkul sektörüne Ankara'dan giren ve İstanbul'da da yatırımları bulunan Erkanlı Grup Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Hüseyin Erkanlı'nın konuşmasının ardından salonda bulunan Bayraklı Müteahhit ve İşadamları Derneği Başkanı Musa Akgün, soru sormak için söz aldı. Akgün, "Biz İzmir'de kentsel dönüşümün İzmirli müteahhitler tarafından yapılmasını istiyoruz. Dışarıdan gelen arkadaşlara 'sen buraya gelemezsin demiyorum' ama kendinize göre gelmişsiniz. Burada bir şeyler yapmak istiyorsunuz. Ancak kentsel dönüşümü yerinde dönüşüm olarak kabul edin. Siz Bayraklı'daki insanın ne düşündüğünü bilemezsiniz, İzmirli olmayı öğrenin ondan sonra konuşun" diye eleştiride bulundu. Bunun üzerine söz alan Rıza Hüseyin Erkanlı da, Başkan Akgün'ün görüşlerine saygı duyduğunu belirterek, "Elbetteki İzmirli meslektaşlarımız burada yaşadığı için yaşanan sıkıntıları bizden çok daha fazla biliyorlar ve yaşıyorlar. Ama bu noktada bir yaklaşımınıza katılmıyorum. İzmir de bizim memleketimiz, Ankara da sizin memleketiniz" dedi. "Kentsel dönüşüm sürecinde inşaat malzemeleri sektörüne düşen görevler" başlıklı sunum yapan AKG Gazbeton Yönetim Kurulu Üyesi ve Türkiye Gazbeton Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Levent Akgerman da, "Siz İzmirli değilsiniz, bilmezsiniz diyerek olumsuz bir görüş var. Ama aslında bu görüş olumlu olmalı. Çünkü kentsel dönüşüm bir Türkiye projesi, sonuçta bir takım projesi. Konuya böyle bakılmalı" diye konuştu.

'İCRAAT GÖRMEDİK'
Müteahhitler Federasyonu Başkanı Necip Nasır ise toplantının açılışında yaptığı konuşmada, kentsel dönüşümle ilgili İzmir dışındaki bazı toplantılarda "Siz İzmirliler hep söylem içindesiniz hiç icraat görmedik" ifadeleriyle karşılaştıklarını belirterek, "Ancak biz İzmirliler olarak yerel yönetimlerle ve özel sektörlerle bilinçi adımların atıldığı bir süreç yaşadığımızı söylemek istiyoruz. Bu sosyal bir proje. Bunun doğuracağı sonuçlar gelecekteki 50-100 yıl sonrası İzmir'i hayata geçirecek" dedi.

BİZE ULAŞIN