Seçmenin verdiği mesajı iyi okumalı

Yerel seçim sonuçlarını değerlendiren AK Parti Büyükşehir adayı Binali Yıldırım, İzmirle ilgileneceğini belirtti, "Aziz Kocaoğlu'nun artık başarısızlıklarına mazeret aramasın. Vatandaşın hak ettiği hizmeti versin" dedi

AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım AK Parti İzmir İl Başkanlığı'nda düzenlendiği toplantıda yerel seçim sonuçlarını değerlendirdi. Toplantıya AK Parti İl Başkanı Ömer Cihat Akay, Bornova Belediye Başkan adayı İlhan Kaya, AK Parti Teşkilat Başkanı Atilla Kaya ve AK Parti İl Başkan Yardımcısı Aziz Demir katıldı. 2014 yerel seçimleri tamamlandığını ve resmi olmayan rakamlara göre yurt genelinde ve İzmir'de sonuçların belli olduğunu söyleyen Yıldırım, "Buna göre İzmir'de Büyükşehir Belediye Başkanlığını CHP adayı Aziz Kocaoğlu kazandı. Kendisini tebrik ediyorum. 6 ilçede AK Parti kazanmış gibi görünüyor. Diğer ilçelerde CHP kazanmış gibi görünüyor. Birbirine yakın olan ilçeler var. İtirazlar söz konusu tekrar değerlendirme yapılabilir. İzmirli hemşerilerime 3 ay süren kampanya boyunca tüm arkadaşlarımla birlikte yoğun ve heyecanlı bir kampanya yürüttük. Emeği ortaya koyan tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. İl başkanımız, il yönetim kurulu üyelerimiz, kadın ve gençlik kollarımız ilçe başkanlarımız, ilçe yönetim kurulu üyelerimiz, mahalle temsilcilerimiz ve AK Parti'ye gönül vermiş arkadaşlarımız, belediye başkan adaylarımız çok yoğun ve heyecanlı bir kampanya yürüttük. Bu çalışmalarda emeğini ortaya koyan arkadaşlarımıza huzurunuzda teşekkür ediyorum. Tüm İzmirlilere de teşekkür ediyorum" diye konuştu. Yıldırım konuşmasını şu şekilde sürdürdü: "Bu seçimlerde 1 milyon civarında oy aldık. Bir önceki yerel seçimlerdeki oyumuzun 625 bin civarında olduğu düşünülürse ciddi anlamda desteklerini arttırdıklarını görüyoruz. Bunun içinde hemşerilerimize teşekkür ediyorum. Ümit ediyorum ki bu seçim kampanyası İzmir'deki yerel yönetimlerin bundan sonra daha dinamik çalışmaları için bir fırsat olmuştur. İzmir'de siyasetin hizmet odaklı yapılmasını hep öngördük. Hep bunu söyledik. Siyasiler bundan sonra İzmir'de CHP yerel yöneticilerinin sadece ideolojik söylemlerle başarılarını devam ettiremeyeceklerin anlamaları gerekir. En azından İzmirliler kendilerine bu mesajı vermişlerdir."

TEŞEKKÜR ETTİ

Aziz Kocaoğlu'nun 2009'da yüzde 56 oy almışken, şu an yüzde 50'inin altında oy aldığını vurgulayan Yıldırım, "Aziz Kocaoğlu, bizi yüzde 30'un altında, kendisini yüzde 60'ın üzerinde gösterdi. Sonuç düşündüğü gibi çıkmamış. Bizim için aldığımız bu sonuç başarı değildir. Yüzde 36 sonucu başarı olarak görmüyorum. İzmirlilerin bu tercihine de saygı duyuyorum. Yükselme söz konusu ama benim beklediğim bir oran değil. Daha fazla yükselme bekliyordum. Üzerinde durduğum konu gerçekleşti. İzmir'in yerel siyaseti ve sorunları ikinci planda kaldı. İzmir'in geleceği açısından kayıptır. Ne olursa olsun İzmirlilerin kararına saygı duyuyorum. Elimizdeki imkanlarla İzmir'in kalkınması ve geleceği için hizmet etmeye her platformda devam edeceğiz" dedi.

'YSK BAŞARISIZ OLDU'
Seçim sonuçları konusunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmediğini, bundan sonra zaman zaman İzmir'de zaman zaman ise Ankara'da olacağını kaydeden Yıldırım, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) fevkalede başarısz bir sınav verdiğini söyledi; "Seçimlere hakim olamadılar. İzmirlilerin verdiği oyların üzerine gölge düşmüştür. Arkadaşların yaptığı tespitler vardı. Gerekli çalışmaları yapıyoruz. Elimizdeki gayri resmi sonuçları İzmir halkına ve bizim açımızdan arz ettik. Zaman zaman burada zaman zaman Ankara'da olacağım" dedi. İzmir'de AK Parti'nin hem meclis düzeyinde ilçe meclislerinde, hem de ilçe belediye başkanları düzeyinde oyunu artırdığını söyleyen Yıldırım, "Geçen seçimlerde olduğu gibi iki muhalefet partisi birlikte hareket ettiği ilçeler var. CHP'nin başarısı ya da başarısız olduğu takdiri bize ait değil. CHP için kısmi başarı vardır ama ben yüzde 40'ın üzerine hedefledim. Yüzde 36'da kaldık. Ayrışmanın tavan yaptığı bir noktada İzmir duruşunu dikkate alırsak bunu ihmal edilmeyecek bir aşama olduğunu kabul etmemiz gerekiyor" dedi.

ÇALIŞMAYA DEVAM
CHP'nin İzmir'de 2009 seçimlerinde 28 ilçe belediyesini aldığını, 2014 seçimlerinde ise 22 ilçeye gerilediğini belirten Yıldırım, "Bu bir anlamda onların da bir ölçüde, başarısı biraz sınırlı kalmış. Kocaoğlu, artık biraz daha İzmir ile ilgilenirse iyi olur. Memleketi kurtarmak Kocaoğlu'nun işi değil. Ben tabiî ki İzmir ile ilgileneceğim. Ama o kendi işine baksın. Mazeret arayarak İzmirlilerin onu sürekli taşıyacağını düşünmesin. İzmirli işareti verdi. 'Kendine gel daha düzgün çalış şehrin sorunlarını daha fazla gündeme al. Genel siyaset senin işin olmasın' demiştir. Kocaoğlu mesajı iyi okumalı diye düşünüyorum" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN