İtirazlar 'il'e taşınıyor

İzmir'de yerel seçimler sonucunda çok az oy farkla kaybeden partiler, ilçe seçim kuruluna itirazda bulundular. Aradığını bulamayan partiler il seçim kuruluna itiraza hazırlanıyor

Yerel seçimler sonrasında büyükşehir belediye başkanı ve ilçe belediye başkan adaylarının hangi partilerden oluşacağı belirlenirken, sandık sonuçlarının açıklanmasının ardından aralarında çok az oy farkı olan ilçelerde partililer ilçe seçim kurullarına itirazlarda bulundu. Hem başkanlık hem de meclis üyelikleri için yapılan itirazlar karara bağlanmaya başlandı. AK Parti'nin itirazda bulunduğu Karabağlar'da da 450 sandığın yeniden sayılmasına karar verildi. Dün başlayan sayımın sonucunda bir değişiklik olmadı. İzmir'de AK Parti bazı ilçelerde belediye başkanlığı ve meclis üyeliği için verilen oylara itiraz etti. Menderes'te, CHP'nin seçim sonuçlarına itirazı ilçe seçim kurulu tarafından sonuçlandırıldı. Sandıkların yeniden açılarak oyların sayıldığı ilçede AK Parti adayı Bülent Soylu, CHP'li rakibi Ahmet Pala'yı 359 oy farkla yine geride bırakarak başkanlık koltuğuna oturdu. CHP'nin il seçim kuruluna itirazda bulunacağı belirtiliyor. MHP'nin seçimi kazandığı Aliağa'da AK Parti'nin sandığa yaptığı itirazların sonucunda 30 oy daha AK Parti'ye yazıldı. Beydağ'da sandık sonuçlarına itiraz gelmezken Çeşme'de sadece meclis listesine itiraz geldi. Bayraklı'da AK Parti 20 sandığa itiraz ederken yeniden yapılan sayımda 6 oy arttı. Bayraklı'daki tüm sandıklara yönelik genel itiraz da reddedildi. Dikili'de AK Parti belediye meclis üyeliği için yaptığı itirazdan sonuç aldı. Yapılan itirazı değerlendiren seçim kurulu 5 oy fazlası ile meclis üyeliğini AK Parti'ye verdi. Karaburun'da başkanlık ile ilgili itiraz gelmedi. Balçova, Bergama, Buca, Çiğli, Tire, Torbalı, Karşıyaka ilçelerinde AK Parti'nin yaptığı itirazlar reddedildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun 28 saat sandık nöbeti tuttuğu Bayındır'da, yeniden yapılan sayım sonucuna göre CHP adayı Ufuk Sesli 120 oy farkla seçimi kazandı. Vatandaşlarla birlikte Hükümet Konağı'nın bahçesinde sabahlayan Başkan Kocaoğlu, sayım işleminin tamamlanması bekledi. Yeniden yapılan sayım sonucunda CHP adayı Ufuk Sesli 120 oy farkla seçimi kazandı. Başkan Aziz Kocaoğlu, sonucun belirlenmesinin ardından, CHP İl Başkanı Ali Engin ve CHP Bayındır adayı Ufuk Sesli ile birlikte "beyaz güvercin" uçurarak zaferi kutladı.

SELÇUK'TA VETO

Kocaoğlu, sayım işleminin sonuçlanmasının ardından Selçuk'a geçti. Bayındır'da gösterdikleri mücadeleyi Selçuk'ta da sürdüreceklerini söyleyen Başkan Kocaoğlu, "Burada haklı gerekçelerimize rağmen yeniden sayım yapılmıyor. İlçe seçim kuruluna müracaat edeceğiz. Hukuki yönlerden hakkımızı arayacağız" diye konuştu. Ellerinde seçim tutanaklarının değiştirilmesine ve oyların yakılmasına ait görüntüler olduğunu açıklayan Selçuk Belediye Başkanı Vefa Ülgür, bu görüntüleri sosyal medya üzerinden yayınlayacaklarını duyurdu.
BİZE ULAŞIN