CAN AKSIN: Ayvalık'a çirkin görüntü

Yerel seçimler Ayvalık'ta hemen hemen bitti. Gerçi kesin olarak sonuçlanmadı ama belediye başkanı kesin olarak belli oldu. CHP adayı Rahmi Gençer sonunda ipi göğüsleyerek başkanlığa uzandı. Belediye meclis üyeleri seçiminde bazı itirazlar var. DSP kendi meclis üyesi sayısının eksik hesaplandığı görüşünde ve İlçe Seçim Kurulu'na itiraz dilekçesi vererek bu durumun düzeltilmesini istedi. Başkan Rahmi Gençer ise, mazbatasını almadan, resmen olmasa bile, fiilen işe başladı. Açılan sergilere gidiyor, teşekkür ziyaretleri yapıyor. Bu arada "örnek" bir davranışta da bulundu. Sosyal medyada kendi adına açılmış olan bir sayfada yayınladığı mesajda, kendisine tebrik etmek için çiçek yollayanlara teşekkür ederek, "Lütfen bana çiçek yollamak isteyenler; çiçek yerine, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Ayvalık Şubesine bağış yapsınlar" dedi.

HER İKİSİNİ DE KUTLARIM
Ayvalık
'ta caddeler, çöp kovaları ile Avrupa kentlerindeki gibi modern bir görünümüne sahip. Bu açıdan belediyeyi ve eski yönetimi kutlarım. Bir kentin önemi, görüntüsüyle eş değerdir. Geçen gün Ayvalık'ta acele bir işim vardı, bunun için Küçükköy'den mezarlık yönüne saparak kestirmeden Ayvalık'a inmeyi düşündüm. Düşündüm ama bin kez de pişman oldum. Köpek Bakım Merkezi'ne gelene kadar gördüğüm manzara çok kötü idi. Çöplerinin toplandığı mekan "gerçek bir tehlike" merkezi olmuş durumdaydı. Tehlike derken abartmıyorum. Çok geniş bir mekan, tamamen "dağılmış çöpler diyarı" olmuştu. Çöp kamyonlarının çöpleri getirip bıraktığı mekanda, bir adet makinede iki kişi, madenleri, tahtaları, naylonları falan ayırıyor. Çuvalları bir tarafa atıyor ama bu çalışma hiç bir işe yaramıyor. Çünkü 2 kilometre kareden daha fazla bir alan çöplerin istilası altında. Küçükköy'ün arka yolundan kestirme geçiş yapan herkesin gözlerinin fal taşı gibi açılması lazım ama herkes "kanıksamış" bir durumda aynı manzarayı seyrediyor. Körfez Belediyeler Birliği tarafından Burhaniye'nin Çallı köyünde yapılacak olan "Katı Atık Bertaraf Tesisi" için 24 kategoride kış aylarındaki katı atıkları incelemeye alıyorlar. Körfez Belediyeler Birliği'nin bu projesi çok önemli. Atıkların hem geriye dönüşü sağlanacak, hem de doğanın dengesi korunmuş olacak. Bir de "görüntü kirliliği" ortadan kalkacak. "Katı Atık Bertaraf Tesisi" çalışmaya geçene kadar, biz, bizim Ayvalık'ın çöp dağlarını nasıl halledeceğiz onu düşünelim.

ÇÖP BALI ÇIKACAK
Çöplerin arasında arı kovanları bile var. Yanlış yazmadım "arı kovanı" ile bal elde etmeye çalışıyorlar. Çam balı, kestane balı derken ortaya bir de "çöp balı" çıkacak. Ayvalık Belediyesi'nin eski yönetimi bir aralar 100 kişiden oluşan bir "temizlik ekibi" kurup 24 saat temiz bir kent için çalışmaya başlamışlardı. Sonra da bir çok işte olduğu gibi bu "yararlı" çalışma da unutulup gitmişti. Rahmi Gençer, pratik ve çözümü seven bir başkan. Yaz aylarında belediyenin çöp toplama için göreve çağırdığı o 100 işçiyi yeniden göreve çağırsa, sanırım 2 ya da 3 günde, çevreye yayılmış bütün çöpü toparlayarak oraları yeniden doğaya armağan edilebilir. Aynı şekilde Ayvalık'ın içindeki "çöp mekanları" da ıslah edilerek uygar bir görünüme kavuşturulabilir. Ayvalık Belediyesi'nin yeni başkanı Rahmi Gençer'in temizlik konusunda çok iyi niyetli olduğunu biliyorum. Ayvalık artık, Büyükşehir'e bağlı olmasına rağmen, kendi temizliğini, kendisi yapacak. Rahmi Başkan'ın seçilmeden önce Ayvalık'ın "uygar bir kent görüntüsü" alması için çalışmalar projeler yaptığını da biliyorum. Makineleşme kolay. Süpürge makinesi, yol yıkama ve silme makinesi, elle kumandalı süpürge makineier, almak kolay. Ama önce Ayvalık'ın uygar bir kent haline sokulması, çerden çöpten kurtulması gerekiyor. El birliği ile de bunu yapalım.

BİZE ULAŞIN