Aydın'da yine arı kabusu

Milyonlarca arı telef olmaya başladı. Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Zeki Altın, sulama birliklerinin kullandığı ilaçların arılara zarar verdiğini söyledi

Türkiye'de baharın en erken geldiği illerin başında yer alan Aydın'da havaların ısınması ve tarım faaliyetlerinin başlaması ile birlikte milyonlarca arı telef oldu. Özellikle Sultanhisar, Nazilli, Yenipazar ve çevre ilçelerde meydana gelen arı ölümlerinin sebebinin belirlenmesi için çalışma başlatılırken, Aydın Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Zeki Altın, ölümlerin Sulama Birliklerinin kanal ve kanaletlerde kullandığı yosun önleyici kimyasallardan kaynaklanma ihtimalinin çok yüksek olduğunu belirtti.

ARILAR ZEHİRLENDİ

Arı ölümlerinin yaşandığı bölgelerde yapılan incelemelerde yaklaşık 3 gün önce başlayan arı ölümlerinin hızla devam ettiği belirtildi. İlaç aldıktan sonra bir şekilde kovana kadar ulaşan pek çok arının kovan önünde çırpına çırpına telef olduğu gözlenirken, ilk bulguların kesinlikle kimyasal ilaç zehirlenmesi olduğunu belirten arıcılar, her yıl aynı kabusu yaşadıklarını belirtti. Sezonun en verimli günlerinde arı ölümleri ile karşılaşan arıcılar, yaşanan ölüm olayından duydukları üzüntüyü dile getirirken, sorunun devam etmesi halinde arı kolonilerinin yok olacağını belirttiler. Aynı sıkıntıyı geçen yıl da yaşadıklarını ve tüm uyarılara rağmen kişilerin yanı sıra resmi kurumların da duyarsız davrandığını kaydeden Aydın Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Zeki Altın, zararlı ilaç kullanımın tabiata ve ekonomiye ciddi zarar verdiğini söyledi, "Geçen yıl da aynı şeyi yaşadık. Bu sene de 3-4 gündür yine arıcılarımızdan şikayet almaya başladık. Kovanın içerisindeki taze arılar bunlar. Dışarıdan gelen işçi arılar zehirlenerek geliyor. Kovanların önünde telef oluyor. Mevsimlik normal ölümün çok ötesinde bir ölüm var. Bunun da tek sebebi tarımsal ilaçlamanın yanında sulama birlikleri tarafından, yosunlaşmayı önlemek için kullanılan arılara zararlı kimyasallardan kaynaklanıyor" dedi.
BİZE ULAŞIN