Piriştina'sız 10 yıl

Bugün, yaklaşık 10 yıl önce kaybettiğimiz İzmir'in efsane Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina'nın 62. doğum günü. Piriştina İzmir'e kazandırdığı eserlerle bir kez daha hatırlanacak

İzmir'de bir dönem milletvekilliği, bir dönem Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapan, ikinci dönem başkanlığının 3. ayı dolmadan aramızdan ayrılan Ahmet Piriştina, doğumunun 62. yıldönümünde de İzmirli'nin anılarında yaşıyor. Yalnız İzmir değil, Ege Bölgesi için de önemli hizmetler yapan Piriştina 8 Nisan 1952'de İzmir'de doğdu. Türkay Koleji mezunu olan Piriştina, 1994 seçimleri ardından Büyükşehir Belediyesi DSP Grup Başkanı olarak meclis üyeliği yaptı. 1995 yılında DSP'den İzmir milletvekili seçildi. TBMM'de önemli komisyonlarda görev aldı. 1999 seçimlerinde DSP'den Büyükşehir Başkanı seçilen Piriştina, daha sonra CHP'ye geçti ve 28 Mart 2004 seçimlerinde yeniden Büyükşehir Belediye Başkanı oldu. Piriştina 15 Haziran 2004 günü Bostanlı'daki belediye konutunda geçirdiği kalp krizi nedeniyle hayata veda etti. Ahmet Piriştina belediye başkanlığı döneminde yaptığı hizmetlerle İzmirlilerin gönlünde taht kurdu. Belediye başkanlığı yaptığı dönemde okullarda yaptığı bakım-onarım çalışmaları ile Türkiye'ye örnek oldu. 500'ün üzerinde okulun her türlü bakımını yaptırdı, birçok okula spor alanları kazandırdı. Piriştina'nın bu çabası hükümete de ışık oldu. 2004 yılı Temmuz ayında yürürlüğe giren ve kamuoyunda pergel yasası olarak da bilinen yasayla, okulların bakım ve onarımı belediyelerin asli görevleri arasına girdi.

SAYMAKLA BİTMEZ

Piriştina'nın İzmir'e yaptığı hizmetlerin bazıları da şöyle:
Bir zamanlar foseptik çukuruna dönen Körfez'i eski günlerine kavuşturan Büyük Kanal'da mutlu sona ulaşıldı.
Bataklık halindeki Şaraphane'yi piknik alanına dönüştürdü.
Moloz yığınları ile kaplı 1. Kordon, İzmirli'nin hoş vakit geçirdiği yer oldu.
Kültürpark'taki Uluslararası İhtisas Fuar Alanı holleri ile İzmir'i fuarlar ve kongreler şehri yapmak için önemli adımlar atıldı. Fuar'daki eski yapılar yıkıldı, kentin nefes aldığı yeşil alana çevrildi.
İtfaiye Binası kent belleği merkezi oldu.
İtfaiyeyi modernize ederek doğal afetler karşısında can ve mal kayıplarını önledi. AKS 110'un etkin hizmeti ile İzmir sınırlarını aştı ve birçok kente örnek oldu.
1995'teki sel felaketinde 65 vatandaş hayatını kaybedince, dere yataklarına çok sayıda su tutucu inşa ettirdi, ölümler yaşanmadı.
Yeni Kent Merkezi Planı, ilk kez onun zamanında şekillendi.
Spor kulüplerine büyük destek sağladı, Üniversite Oyunları'nı İzmir'e kazandırdı. Çok sayıda spor tesisi yaptırdı.
İzmir'in en önemli meydanı olan, Cumhuriyet ve Konak meydanları onun zamanında bugünkü halini aldı.
BİZE ULAŞIN