CHP'de kavga bitmiyor

Birol Soylu, bir radyo programında Ali Engin'i istifaya davet etti. Programa telefonla bağlanan Engin ise, "İl başkanı olmak istiyorsa 23 Nisan'da koltuğa geçebilir" dedi

  • Egeli Sabah
  • Salı 09.04.2014
Yerel seçim sonrası partisinin koyduğu hedefi yakalayamadığını öne sürüp il kongresinin toplanması için imza hareketi başlatan CHP İzmir İl Disiplin Kurulu Üyesi Birol Soylu, bir radyo programa katıldı. Soylu, CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin'i eleştirdi, istifaya davet etti. Bu sırada canlı yayına telefonla bağlanan Engin, "Bu arkadaşımızın böyle 15 günden beri Çiğli Belediye Başkanı adayı olmadı diye benim aleyhime atıp tutuyor. Yasal haklarımı kullanıp kendisini Yüksek Disiplin Kurulu'na vereceğim. Görüşlerinin hiçbir önemi yoktur. Bizi yanıltmamıştır. Kenti parti içi değil kendisi için siyaset yaptığı göstermiştir. Ahlaksızlığı zorlamaktadır. Çok fazla il başkanı olmak istiyorsa 23 Nisan geliyor. Bir günlüğüme koltuğuma oturturum" dedi. Bunun üzerine Soylu, "Size bu sözler yakışmıyor. Ben size hakaret etmedim" dedi. Engin ise, "Sana çok yakışıyor. Seni muhatap almıyorum. Seni disipline vereceğim. Yasal hakkımı değerlendireceğim. Sen genel başkanımıza, il başkanına iftira atamasın" dedi. Soylu'nun, "Ben kimseye hakaret etmedim. İftira atmadım" demesi üzerine Engin, "Seni disiplin kurulana vereceğim. Bu parti sizi barındırmaz" dedi.

GÜLEN TARTIŞMASI

Engin'in sözlerine sinirlenen Soylu, "Bu partiyi Fettullah efendiyle mi yöneteceksiniz? Hizmet hareketini öven biri benim il başkanım olamaz" dedi. Ali Engin ise, "Ne kadar saçma, çirkin sözler. Senin gibi küçük insanlar bu partiye yakışmıyor. Seni muhatap almak istemiyorum. Görüşleri partimize yakışmıyor" dedi ve yayından ayrıldı. Engin'in kendisini tahrik etmeye çalıştığını öne süren Soylu, şunları söyledi: "Beni disipline verirse orada rezil olursun. Ben partimi küçük düşürmedim. Partim aleyhime hiçbir şey söylemedim. Senin tehditlerinle bu işler yürümez. Sen Ali kıran baş kesen misin? Senin bütün kışkırtmalarına rağmen sana bir şey demeyeceğim. 4 sene önce sizin hangi partilerin kapısından döndüğünü herkes biliyor. Kamuoyunu kandıramazsınız. Ben yalanlarda yokum, alanlarda varım. Siz de bu yalanları bırakın alanlara gelin."

DİSİPLİN DÖNEMİ
CHP İzmir örgütü ilk toplantısını Balçova Kaya Termal'de düzenledi. Basına açık bölümde konuşan CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin, 2009 yerel ve 2011 genel seçimlerine göre başarılı olduklarını söyledi. İlçe başkanlarıyla biraraya gelen Engin, 2009 yerel ve 2011 genel seçim sonuçları üzerinden 30 Mart sonrası oluşan tabloya yönelik yapılan eleştirilere yanıt verdi. Disiplin mekanizmasını işleteceklerini dile getiren Engin, "Kimlerin partiye oy vermediği kimlerin başka partiye çalışıp, kimlerin verilen görevleri yapmadığı önümüzdeki haftaya kadar tespit edeceğiz. Bu isimlerin partiyle ilişiği kesilecek. 10 bin kişiyse 10 bin, 50 kişiyse 50 kişiyi atacağız" dedi. CHP'den ayrılarak DSP'den aday olanları eleştiren Engin, "Partimizden ayrılıp DSP'ye gidenler yüz milyarlarca para harcadılar. Bu isimler üye oldukları halde partimize 1 liralık katkıda bulunmadılar. CHP'ye kaybettirmek için milyarlarca harcadılar. Her yola başvurdular. Öç alma duygusunu ihanete dönüştürdüler. Torbalı, Menderes, Kınık, Aliağa gibi ilçelerde partiden ayrılanların olumsuz propagandaları etkili oldu" dedi. Engin İzmir'de MHP'nin beklemedikleri kadar iyi bir oy aldığını bu durumunda bazı ilçelerde sonuçlarda etkili olduğunu ifade etti.
BİZE ULAŞIN