Kadınların sesi oldu

Kadın mektupları üçlemesinin son kitabı 'İmza:Ben' okuruyla buluştu. İzmirli ünlü isimlerin de yer aldığı kitabın geliri Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı'na bağışlanıyor

Yazarları Banu Özkan Tozluyurt ve Esra Aylın Akalın'ın babalara yazılan mektuplardan oluşan 'İmza: Kızın'la başlayan serüven, geçen sene bu zamanlar kocalara, eski eşlere, hayali prenslere yazılan mektuplardan oluşan 'İmza: Karın' ile devam etmişti. Seri, kadınların 'İmza Ben' diyerek imzaladıkları ve "son bir söz" söylemek istedikleri kişilere yazdıkları mektuplarla sona eriyor. Canan Tan, Cemre Birand, Çiçek Dilligil, Derya Baykal, Ece Vahapoğlu, Esra Harmanda, Nazlıcan Özkan, Sevinç Erbulak, Şafak Pavey, Yonca Tokbaş gibi 154 kadının geçmişleriyle, gelecekleriyle, kendileriyle, sevdikleriyle, sevmedikleriyle hesaplaştıkları mektupların bir araya gelmesiyle ortaya çıkan 'İmza:Ben', kitapseverler ile buluşuyor. Kitapta İzmirli ünlü isimlerde yer alıyor. Yeni Asır Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Şebnem Bursalı, yazarlar Ayçe Dikmen ve Pakize Sükan'ın aralarında yer aldığı kitapta, İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, Zeliha Toprak, Gülşah Elikbank, Şadıman Şenbalkan ve Burçay Güngüler gibi isimler de yer alıyor. Yazarlarının en saklı hayallerini okuyacağınız kitabın geliri, görmeyenlerin dünyasında da minik de olsa bir ışık yakabilmek hedefiyle, bu yıl 10. yılını kutlayan Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı'na (TÜRGÖK) bağışlanıyor. Kitabın ayrıca sesli kitap versiyonu da görme engelliler için TÜRGÖK tarafından oluşturuldu.

154 KİŞİNİN İMZASI

Kitapta mektuplarına yer verilen kadınlar, serinin ilk kitabı "İmza: Kızın" derken hayatlarındaki ilk erkek olan babalarına mektuplar yazmışlardı. Yanlarında olan, olmayan veya bir kez dahi göremedikleri babalarına, kimi teşekkür etti, kimi kırgınca "Sana ihtiyacım vardı. Neredeydin?" dedi. Kimi erkenden göçüp gidenlerin arkasından gözyaşı dökerken, bir baba gölgesi bile hissetmeyenler "Kulağıma küpe olacak bir sözünüz bile gelmiyor" diye hesap sordu. Sonra kız çocukları büyüdü, hayatın içinde kadın olarak durmayı öğrendi. Bu sefer "İmza: Karın"'da sözümüz "o adama"ydı. "Ruh eşim" deyip aşkla dolu olandan "Mezarına gelip bu mektubu okuyacağım" deyip nefretini kusana kadar geniş bir yelpazede mektuplar yazıldı. 154 kadın, noktayı 'İmza:Ben' diye imzalayarak koyuyorlar. Kime, ne diyecekleri varsa onu diyerek. İmza : Ben'de sevgi bulacaksınız. İmza : Ben'de öfke bulacaksınız. İmza: Ben'de şükür, azim, korku bulacaksınız. İmza: Ben'de hayatın ta kendisini bulacaksınız. Yaşama bir kez daha kadın gözünden bakmak, yüreğinden geçenleri anlamak isterseniz "İmza: Ben" size eşsiz bir fırsat sunuyor.
BİZE ULAŞIN