Minik Ahmet için umut tükenmesin

6 yıl önce ilk çocuklarını kaybeden İzmirli Yelek ailesinin 3. oğulları da aynı hastalığın pençesinde. Henüz bir yaşındaki yavrunun kurtulması için ilik nakli ve uzanacak bir yardım eli bekleniyor

İzmir'de yaşayan Gülhanİhsan Yelek çiftinin evlat dramı bitmek bilmiyor. Çift, ilk çocukları Ahmet'i bir çeşit kan hastalığı olan hemofagositik sendrom nedeniyle 2008 yılında 10 yaşındayken kaybetti. Daha sonra Fatih adını verdikleri bir çocukları olan çiftin, geçtiğimiz yıl da Ahmet Arda adını verdikleri oğulları dünyaya geldi.

ZAMAN DARALIYOR

Bugün 1 yaşında olan Ahmet Arda, daha 52 günlükken, yüksek ateş şikayeti ile hastaneye kaldırıldı. Ahmet bebeğin hastalığı, Yelek ailesinin kaybettikleri yavrularıyla yaşadıkları acı tecrübe sayesinde erken teşhis edildi. Hemofagositik Sendrom, teşhisi konulan talihsiz bebek, 2 hafta boyunca Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi, daha sonra Ege Üniversitesi Hastanesi'nde 2 aya yakın tedavi gördü. Tedaviye olumlu yanıt veren Ahmet Bebek, Haziran ayında taburcu edildi. Doktorlar, yaklaşık 9 ay boyunca ilaç ve kemoterapi tedavisi gören talihsiz yavrunun ilik nakli olmasına karar verdi. Ancak bugüne kadar uygun ilik bulunamadı. Sadece 11 yaşındaki ağabeyi Fatih'in iliği yüzde 70 uyum sağladı. Tüm Türkiye'de uygun ilik aramaya başlayan Yelek ailesi, uygun iliğin bulunacağı günü bekliyor. Doktorlar ise ilik naklinin yapılması için 6 aylık bir zaman kaldığını bildiriyor.

BİR BABA ÇALIŞIYOR

Vakit daralırken, bir firmada temizlik işçisi olarak çalışan baba İhsan Yelek'in çaresizliği ise iki kat fazla. Talihsiz baba, ayda bin lira maaşla çalıştığını, uygun ilik bulunsa bile bunun mali yükünün altından nasıl kalkacağını kara kara düşünüyor. Baba İhsan, "Maddi olarak bunun altından kalkamayız. Bize uzanacak bir eli bekliyoruz" derken, bir evladını aynı hastalıktan kaybeden anne Gülhan Yelek, şunları söyledi: "İlk çocuğum vefat edince 'Bir daha çocuk istemiyorum' dedim. Ama Allah bize bunu uygun gördü. Hiçbir zaman durumumuza isyan etmedim. Maddi durumumuz yok. Yardım istiyoruz. Çocuğum göz göre göre avucumdan kayıp gidiyor. Ahmet'im gibi bu yavrumu da kaybetmek istemiyorum" dedi.
BİZE ULAŞIN