Yaşam biter hayır bitmez

Hayırsever Firdevs Saraçoğlu'nun vasiyeti açıldı, mal varlığının büyük bölümünü hayır için bağışladığı görüldü

Balıkesir'e kazandırdığı eserlerle adından sıkça söz ettiren ve geçtiğimiz yıl 95 yaşında kaybettiğimiz hayırsever Firdevs Saraçoğlu'nun (Hattatoğlu) vasiyeti açıklandı. 26 ve 20 yıl önce düzenlenen iki ayrı vasiyetnameye göre merhum Saraçoğlu, vefatından sonra yine hayır yaparak mal varlığının bir kısmını, başta sağlık olmak üzere kamu kurumlarına bağışladığı görüldü. Vefatının ardından Firdevs Saraçoğlu'nun Balıkesir 2. Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından veraset ilamı incelendi. Saraçoğlu'nun Balıkesir'deki menkul ve gayrimenkullerini ağabeyi, yeğenleri ve yeğenlerinin çocuklarına bıraktığı görüldü. İstanbul Sulh Hukuk Mahkemesi'nde açılan 1994 tarihli diğer vasiyetnamede ise hayırsever kadının, Beyoğlu Firuzağa Mahallesi Türkücü Caddesi'ndeki bir dairesini Taksim Hastanesi Vakfı'na bıraktığı anlaşıldı. Ağabeyi ve yeğenlerine bazı dükkan ve daireler bırakan Firdevs Saraçoğlu, 1998 yılında, o dönem Eyüp Sağmalcılar Köyü Fabrikalar mevkiindeki 232 metrekarelik atölye vasfındaki gayrimenkulü de öncelikli olarak Balıkesir Yaşlılar Bakım ve Huzurevi'ne bıraktı.

BİR DUA, BİR MEVLİT YETER

Firdevs Saraçoğlu, bu derneğin herhangi bir nedenle dernek vasfını kaybetmesi ya da kapanması halinde, aynı arsayı sırasıyla Balıkesir Kanserle Savaş Derneği, Balıkesir Verem Savaş Derneği ve Balıkesir Verem ve Kanser Savaş Vakfı'na bıraktığını belirtti. Hayırsever Saraçoğlu, mallarından yararlanacak kurum ya da kişilerin, vefatından sonra her yıl bir mevlit veya hatim duası okunmasını da vasiyetinde yer verdi.

SAĞLIĞINDA YAPTIKLARI
Sağlığında Firdevs Hattatoğlu İlköğretim Okulu, Mesleki Eğitim Merkezi, Balıkesir Göğüs Hastalıkları Hastanesi, Firdevs Saraçoğlu Yaşlı Bakımevi gibi birçok kurumların yapımına katkıda bulunan Firdevs Saraçoğlu, iki yıldır İstanbul Cihangir'deki Balıkesirliler Apartmanı'nda tedavi görüyordu. Merhum Firdevs Saraçoğlu'nun cenazesi Balıkesir'de defnedildi.
BİZE ULAŞIN