2023 hedefine doğru

İTO Başkanı Ekrem Demirtaş, İzmir'in bir dünya kenti olması için hedeflerinin olduğunu belirtti, "Bu kapsamda Türkiye'ye ekonomik katkımız daha da artacak" dedi

İzmir Ticaret Odası (İTO) ve İzmir Ekonomi Üniversitesi işbirliğinde İzmir iş dünyasına yönelik 2014-2023 yıllarını kapsayan İzmir İş Hayatı Stratejik Planı çerçevesinde bir toplantı düzenlendi. Toplantının basına açık bölümünde konuşan İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, İzmir'in dünya kenti olması için hedeflerinin olduğunu belirtti, strateji planını 2 aşamalı olarak hazırladıklarını söyledi. Demirtaş, "İzmir'in önünde hedefler var. Bunu plan içerisinde yapmalıyız. O nedenle yeni bir plan yapma kararını aldık. Bu plan 2 şekilde olacak. İlki İTO planı. 2013-2017. Çünkü görev süremiz 2017'de bitiyor. O döneme kadar planımızı yaptık, kesinleşti ama tanıtıma girmedi. İkinci plan ise 2014-2023. Tarihin 2023 olması Türkiye'nin ve Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100'ncü yılı olmasıdır" dedi.

"ELİMİZDEN GELENİ YAPIYORUZ"
Ekrem Demirtaş, laf yerine proje üreten bir oda olduklarını belirtti, "Projeleri gerçekleştirmek için elimizden geleni yapıyoruz. Bazıları gerçekleşiyor. Bazıları da geç gerçekleştiği için zaman alıyor. EXPO'ya aday olduk. Ama maalesef alamadık, direkten döndük. EXPO'yu alsaydık dünya kenti olacaktık" diye konuştu. Hükümetin hazırlamış olduğu 2023 hedefine duyarsız kalamayacaklarını belirten Demirtaş, "2023 yılı, hükumetimizin Türkiye'nin önüne koyduğu bir hedeftir. Bu hedef Türkiye'nin dünyanın ilk 10 ülkesi arasında olması ve 500 milyar dolar dış ihracat yapılabilmesidir. Bu hedefe duyarsız kalamayız. Böyle bir plan, hedef varsa, resmi gazetede de yayınlanmışsa, İzmir'de burada gereğini yapmak durumundadır. İzmir'in Türkiye'ye ekonomik katkısı yüzde 20'lerdedir yani 5'te 1'dir. Bu nedenle bizim 100 milyar doları yapmamız gerekmektedir. Böylelikle hedeflere ulaşılır. Nasıl yapacağımıza ilişkin stratejik plan ortaya koymamız lazım. Her şeyimizle borçlu olduğumuz, içinde ticaret yaptığımız, yaşadığımız kentimize katkı koyarız" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN