Hatay pazarı süs olmaktan çıkıyor

Büyükşehir, üst örtüsü olmadığı için bir yıldır hizmete sokulmayan Hatay Pazaryeri için kolları sıvadı. Belediye yetkilileri, bir ay içinde üst örtü için ihaleye çıkılacağını duyurdu

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 2013 yılı Nisan ayında hizmete soktuğu Hatay Pazaryeri'ndeki katlı otoparkı hizmete sokmuştu. Hemen üstünde yer alan ve üst örtüsü olmadığı için bir türlü açılamayan pazar yeri için nihayet son noktaya gelindi. 7 ayda inşa edilen fakat üst örtüsü olmadığı için bir yıldır bir türlü hizmete sokulmayan Hatay pazaryeri için Konak Belediyesi'nin yürüttüğü proje çalışmalarında son aşamaya gelindi. Belediye yetkilileri en geç bir ay içinde üst örtü için ihaleye çıkılacağını duyurdu. Bu arada İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Konak Belediyesi protokol imzaladı. İmzalanan protokol uyarınca ihale bedelinin yüzde 80'i Büyükşehir geri kalan yüzde 20'lik bölümü ise Konak Belediyesi tarafından karşılanacak. Böylece Hatay askeri hastane arkasında özellikle Perşembe günleri yaşanan keşmekeş sona erecek. Pazarcılar çalışmalar tamamlandıktan sonra sokak aralarına tezgah kuramayacak.

EGELİ SABAH GÜNDEME TAŞIDI
Özellikle pazarın kurulduğu perşembe günleri bölgede yaşanan trafik sıkışıklığı ve keşmekeş bezdirdi. Egeli Sabah'ın da yaptığı haberlerle gündeme taşıdığı tirajı komik olay sonrası Büyükşehir Belediyesi devreye girdi. Konak Belediyesi ile protokol imzalandı. Protokol uyarınca üst örtü bedelinin yüzde 80'ini büyükşehir belediyesi geri kalan yüzde 20'lik bölümü ise ilçe belediyesinin karşılaması hükme bağlandı. Konak Belediyesi de yapılacak üst örtü ile ilgili proje çalışması başlattı. Belediye yetkilileri proje çalışmalarının tamamlanma aşamasına geldiğini bu ay içinde üst örtünün yapımı için davet usulü ihaleye çıkılacağını belirtti. Bölgede yaşayan vatandaşlar ise 11 aydır pazaryerinin hizmete açılamamış olmasına isyan etti. Özellikle pazar kurulduğu günlerde sokak aralarına ne itfaiye ne de ambulansın giriş çıkış yapamadığını belirten vatandaşlar, yaşananları vurdumduymazlık olarak nitelendirdi. Pazaryerinin Murat Reis Mahallesi'nin yıllardır kanayan yarası olduğunu belirten vatandaşlar, katlı otopark ve pazar yeri projesi hazırlanırken pazarcı araçlarının göz ardı edildiğini öne sürdü. İnşaat başlarken pazarcı kamyonları mallarını aşağı kata indirip oradan asansörle üst kata taşırlar diye düşündüklerini fakat uygulamanın düşündükleri gibi olmadığını belirten vatandaşlar; "Biz bir an önce tezgahlar pazaryerine taşınsın, sokak aralarında yaşanan keşmekeş sona ersin istiyoruz" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN