CAN AKSIN: Hizmet için kollar sıvandı

Kollar sıvandı ama işler o kadar çok ki, ne yapsın yeni başkan Rahmi Gençer! Gerçekten çok nazik ve anlayışlı bir insan. Hani adettir ya, yeni seçilen başkanlar ilk iş olarak "Enkaz devraldık" derler ve eski yönetimin ipliğini pazara çıkarmak için de demediklerini bırakmazlar. Ayvalık'ın yeni belediye başkanı Rahmi Gençer, kibar adam. Hasan Bülent Türközen döneminden kalan kayıtlı 55 milyon liralık borç karşısında bile "enkaz devraldık" demiyor, diyemiyor. Çünkü nezaketi eski arkadaşı karşısında böyle konuşmaya el vermiyor. Bir ilçe belediyesi için 55 milyon lira az buz bir para değil. İnsanı ürkütür gerçekten. Ayrıca bu rakam kayıtlı olarak intikal etmiş olanı. Bunun bir de "kayıt dışı" olan kısmı var ki, o da aylar sonra ortaya çıkar. Her seçim sonrası ortaya çıkan durum Ayvalık'ta da tekrarlandı. Seçimleri kaybeden eski başkanlar, biri hariç "devir teslim" sırasında makamlarında hazır bulunmadılar. Sadece eski Altınova Belediye Başkanı Asım Sürer ve Altınova CHP ekibi, ellerinde çiçeklerle Gençer'i karşıladılar.

YÜREKLERİNE SU SERPTİ

Aslen Altınovalı olan Rahmi GenCer, bu şekilde karşılanmaktan çok duygulandı. "Altınova'da Asım Başkanımızın yaptıklarından örnek alacağız, bıraktığı projeleri devam ettireceğiz, biz kimsenin ekmeği ile uğraşmayacağız, işçilerimiz işlerine devam edecektir" diyen gencer, tedirgin bekleyiş içindeki çalışanların yüreğine su serpti. Gencer, ilk günde, eski Ayvalık Belediyesi Başkanı ve eski dostu Hasan Bülent Türközen'in görevi kendisine devretmesini bekliyordu ama bu gerçekleşmedi. Bu durumdan büyük üzüntü duyan Gençer, "Başkanlık 30 yıllık hayalimdi. Beni belediye başkanlığı koltuğuna taşıyan partililerime ve destekleyen bütün vatandaşlarıma şükran borçluyum. Hepinize çok teşekkür ediyorum, çok gurur duyuyorum. Bugüne kadar gözümden hiç yaş gelmedi, ama şimdi çok duygulandım. Ayvalık'ın hizmete çok ihtiyacı var. Biz bu işe sevgiyle başladık. Bu sevgiyi bütün Ayvalık'a yayacağız. Sonuçta sevginin kazandığını herkes görecek. Bunu laf olsun diye söylemiyorum" diyerek duygularını ifade etti. Gencer, belediyeyi devralırken de, "CHP'ye gönül veren meslektaşım Belediye Başkanı Hasan Bülent Türközen'in bu kutsal görevi devralırken burada olmasını isterdim. Ama olmadı. Sağlık olsun. Biz kimseye ne küseriz ne kızarız. Biz görev için buraya geldik. Çünkü Ayvalık olarak çok büyük bir destek verdiniz. Bize oy verenler de, vermeyenler de, çarşıda gördüğümüzde bize sevgi gösteriyorlar. Rozetimizi çıkardık. Hizmet için yola çıktık." dedi.

İLK ÖNCE ÇALIŞANLARIN ALACAKLARI
Rahmi Gencer, kolları sıvadığında ilk iş olarak "Çalışanlarımızın mağdur edilmesine karşıyım" dediği, belediye personelinin birikmiş alacaklarına el attı. Aylardır ödenmeyen ve yaklaşık 5.5 milyon lira tutan borcun ödenebilmesi için, başkan bizzat kendisi devreye girerek bankalarla temasa geçmiş. Hem belediye çalışanlarını hem de onların borçlu olduğu bütün Ayvalık esnafını yakından ilgilendiren bu durumun, bu hafta içinde çözümlenebileceği kuvvetle muhtemel. Hem işçiler paralarına kavuşacaklar, hem de esnaf alacağını almış olacak.

CUNDA'DAKİ ÇARDAKLARIN DURUMU

Acilen çözümlenmesi gereken bir başka sorun da Cunda Adası'ndaki lokanta çardakları. Bir vatandaşın Başbakanlık İletişim Merkezi BİMER'e şikayeti üzerine Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü'nden gönderilen yazı gereği, Cunda Adası, deniz kıyısında bulunan çardaklarla ilgili yıkım kararı çıkmıştı. Çardaklar mühürlenip, yıkmayanlara 2 bin lira idari para cezası verilirken yıkım için son tarih 16 Ocak olarak belirlenmişti. Bazı işletmeler belirlenen tarihten önce çardakları kaldırırken, kaldırmayanlar için Cunda'nın deniz kıyısındaki çardaklar belediye tarafından yıkılmıştı. Yıkımın ardından deniz kıyısı 50 yıl sonra yeniden halka açılmıştı ama çardak konusu da sürüncemede kalmıştı. Geçenlerde Cunda'da yeni başkan Rahmi Gencer ve Cunda esnafı ile yapılan bir toplantıda bu konu ele alındı ve "acilen" çözümlenmesi kararı verildi. Başkan Rahmi Gencer "tam yetkili" olarak bu soruna da el attı.
BİZE ULAŞIN