Arda seferberliği

İl Sağlık Müdürlüğü, kan hastası minik Arda'ya yardım elini uzattı. Nakil merkezine kaydı yapılan Arda'ya uygun donörün bulunması için sosyal medyada da hesap açıldı

Kan hastalığı ile savaşan 1 yaşındaki Ahmet Arda Yelek'in durumunu Egeli Sabah'ın gündeme getirmesinin ardından, İzmir İl Sağlık Müdürlüğü duruma el koydu. Hastalığının son durumunun belirlenebilmesi için minik Arda, kontrollerden geçirildi. 6 ay içerisinde ilik nakli yapılması gereken minik bebek için İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri tarafından organ nakil merkezine kaydı yapıldı. 2008 yılında büyük çocukları Ahmet'i hemofagositik sendrom isimli kan hastalığından kaybetmelerinin ardından bu seferde minik Arda'yı kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalan Yelek Ailesi'nin yardım feryadını İzmir İl Sağlık Müdürlüğü duydu. Acilen ilik nakli olması gereken minik bebek için harekete geçen sağlık müdürlüğü yetkilileri, Arda'nın 3 ay önce dünyaya gelen kuzeninin ve annesinin kan değerlerinin uygun olup olmadığına bakacak. 1 yaşında olmasına karşın 52 günlükken kemoterapi ve ilaç tedavisi görmeye başlayan talihsiz Arda bebeğin kurtulabilmesi için minik bebeğin sevenleri ve yakınları tarafından sosyal medya sitesi Twitter'da "@ahmetardayelek" Facebook'ta ise "Ahmet Arda Yelek" ismiyle hesap açtı. Gönüllü donör olmak isteyen vatandaşlar, minik bebeğe ve ailesine bu adreslerden ulaşabilecek.

"KAYBETMEYECEĞİM"
Ahmet Arda'nın ağabeyini de aynı hastalıktan kaybeden anne Gülhan Yelek, "İlk çocuğumu bu hastalıktan kaybettim. O zaman hastalık ile ilgili hiçbir şey bilmiyorduk. Çocuğum vefat ettikten 6 ay sonra neden öldüğünün teşhisi konulabildi. Ama şimdi buna izin vermeyeceğim. Sağ olsunlar gazetede çıkan haberin ardından İzmir İl Sağlık Müdürlüğü bize sahip çıktı. Kendileri bizi karşıladı, Ahmet Arda'nın taramaları yapıldı. Bize sahip çıktıkları için hepsine teşekkür ediyoruz" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN