Akıllı kart hazırlığı

Büyükşehir, minibüslerin Kentkart sistemine geçmesi için çalışmalarını son aşamaya getirdi. Minibüsçüler Odası ile imzalanacak protokol hazırlandı, bazı semtlerde deneme seferleri başladı

İzmir Büyükşehir Belediyesi, şehir içi toplu ulaşım hizmeti veren minibüslerin Kentkartlı sisteme geçmesi için deneme seferlerine başladı. Deneme seferleri ile İzmirlilerin beklenti ve memnuniyeti ölçülüyor, sistemin sağlıklı işlemesi için veri tabanı oluşturuluyor. Minibüslerin hangi sistem ve şartlarda çalışacağını belirleyen protokol hazırlandı, yeni hatlar belirlendi. İzmir Minibüsçüler Esnaf Odası yetkilileri ile birlikte yürütülen çalışmalar kapsamında kentteki 1117 minibüsün belediye otobüsleri ile aynı koşullarda çalışmasını hedefleyen projenin deneme uygulaması başlatıldı. ESHOT Genel Müdürlüğü'nün yürüttüğü deneme sürecinde, kullanılması planlanan araç modelleri ve planlanan hatlar da deneniyor. Projenin uygulamaya geçmesiyle, kentteki minibüslerin tamamı yenilenerek çağın gereklerine uygun hale getirilecek, tümü engelli binişine uygun olacak. Deneme seferindeki araçlarda başlayan ücretsiz internet uygulaması, tüm minibüslerde olacak.

90 DAKİKA GEÇERLİ OLACAK
Yeni sistemde hem minibüsçü esnafı kısa hatlarda görev yaparak daha fazla yolcu taşıyacak, hem de İzmirliler daha ucuza, daha hızlı ulaşım olanağına kavuşacak. 90 dakika aktarma sisteminin geçerli olacağı minibüslerde ESHOT, İZULAŞ, Metro ve İZBAN'daki tarifeler aynen uygulanacak. Proje bu yönüyle de Türkiye'de bir ilk olacak. Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Taner Uğuz da kimsenin mağdur olmayacağı bir sistem oluşturmak için en ince detaylara kadar görüştüklerini belirtti.
BİZE ULAŞIN