Çakabey nihayet seferlere başlıyor

2.5 aydır iskeleye bağlı duran Çakabey vapuru için tüm izinler alındı. Geriye geminin 'tapusunun' çıkarılması kaldı. Büyükşehir yetkilileri seferlerin en geç 2 hafta içinde başlayacağını açıkladı

Şubat ayında İzmir'e gelen fakat donanım eksiklikler nedeniyle aradan geçen 2.5 aylık süreçte bir türlü sefere çıkamayan Çakabey yolcu vapuru için beklenen izinler sonunda alındı, seferlerin başlamasına engel kalmadı. Norveçli bağımsız klas kuruluşu Det Norske Veritas'ın bulduğu eksiklikler geçtiğimiz hafta tamamlandı ve sefer izni anlamını taşıyan klas belgesi verildi. Belgeyi alan Büyükşehir Belediyesi, İzmir Liman Başkanlığı'na başvurdu, 'denize elverişlilik' iznini de aldı. Böylece Katamaran cinsi yolcu vapurunun sefere çıkması için geriye sadece 'gemi sicil' belgesinin alınması kaldı. Büyükşehir yetkilileri, gayrımenkullerde olduğu gibi gemilerin de bir nevi tapu belgesi olduğunu belirtti, "Bu gemi sicil belgesi de alındıktan sonra geminin mülkiyeti Büyükşehir'e geçecek ve denizlicilik hizmetlerini yürüten İZDENİZ'e devri yapılacak. İZDENİZ de hat izni alıp Konak - Karşıyaka arasında işletime başlayacak. Bu işlemler 1-2 hafta içinde tamamlanacak. Ardından da Çakabey seferlere başlayabilecek" diye konuştu.

YALOVA'DAN İYİ HABER

Gemilerle ilgili bir iyi haber de imalatın yapıldığı Yalova'daki ÖZATA Tersanesi'nden geldi. Nisan ayı sonunda teslim edilmesi öngörülen 9 Eylül yolcu vapurunun da denize indirildiği öğrenildi. Önümüzdeki günlerde Büyükşehir Belediyesi'nden teknik bir heyet, Yolava'ya giderek 9 Eylül'ün şartnameye uygun şekilde imal edilip edilmediğine bakacak. Yapılan kontrollerde bir eksiklik tespit edilmezse geminin geçici kabulü yapılacak ve Çakabey'den sonra 9 Eylül isimli ikinci yolcu vapuru da İzmir'e getirilecek. 9 Eylül için de bağımsız gemi sınıflandırma kuruluşu olan DNV tarafından verilecek klas belgesi ile İzmir liman başkanlığına başvuruda bulunulacak. Bürokratik işlemler tamamlandıktan sonra ikinci vapur da seferlere başlayabilecek.
BİZE ULAŞIN