İki teker sevdalıların bulusma adresi acıldı

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, Bisiklet Evi açılışına eşi ve kızıyla katıldı, "İlçede çevreci bir ulaşım sağlayacağız. Ben de işten eve, evden işe bisikletle gideceğim" dedi

Bisiklet sektörünü "İzmir" heyecanı sardı. Kentte bisiklete binen insan sayısı günde 5 bini aşınca, sektörde Türkiye genelinde 1 milyon 100 bin civarında satış rakamına ulaştı. İki teker sevdalıların buluşma adresi Bisiklet Evi ise renkli bir açılışla dün hizmete girdi. Karşıyaka Kasman Durağı'ndaki Bisiklet Evi'nin açılış büyük ilgi gördü. Açılışa Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Ege Şubesi Başkanı Musa Turan, İzmir Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Hasan Küçükkurt ve Genel Sekreter Cengiz Yavaş, tiyatro dünyasının sevilen isimleri Behzat ve Süheyl Uygur kardeşler başta olmak üzere bisikletseverler katıldı. Açılışa eşi Zehra kızı Elif Deniz ile birlikte gelen Başkan Akpınar, Karşıyaka'da bisiklet kullananların sayısının giderek artığına dikkat çekti, "Bisikleti Karşıyaka'da yaygınlaştırarak çevreci bir ulaşıma adım atacağız. Ben de evden işe, işten eve bisikletle gidip geleceğim" dedi. TÜGİAD Başkanı Musa Turan ve İZSİAD Başkanı Hasan Küçükkurt, sosyal projelerde bisiklete öncelik vereceklerini açıkladı. Açılışa katılan Behzat ve Süheyl Uygur kardeşlerde, İzmir'in bisikletli ulaşımda diğer kentlere göre büyük avantajları olduğunu belirterek, "Körfez aracılığıyla kentin iki yakasında da bisikletli ulaşım artarsa trafik sorunu da ortadan kalkar" dedi. Bisiklet Evi sahibi Nafiz Uybat ise İzmir'de hergün 1.8 milyon kişinin ulaşım amaçlı hareket halinde olduğunu belirtti, "Trafiğe hergün 5 bin bisikletli çıkıyor. Bisikletli sayısı; kent içi ulaşımdaki payı binde 25 iken bunu yüzde 5'e çıkarabilirsek trafikten 100 bin araç eksilir. Ulaşım giderleri, buna bağlı harcamalar, kazaları da işin içine katınca kent ekonomisinde günlük 2.5 milyon lira gibi dolaylı katkı sağlanır" di.ye konuştu.

HER DERDE DEVA

Uluslararası markalar Trek, Giant ve Salcano'yu bünyesinde barındıran Bisiklet Evi'nin satış öncesi bilgilendirme, satış sonrası ise teknik destekle bisikletseverlerin yanında olduğunu söyleyen Uybat, bisikletin genel sağlık durumuna da olumlu etkisi olduğunu belirtti, "Beynin kan dolaşımını artırıp, konsantrasyonu yüzde 30 oranında iyileştirir. Sırt kaslarını güçlendirir, omurga bozukluklarına iyi gelir, strese karşı bire bir devadır" dedi. Karşıyaka'nın bu yıl 50. yılını kutlayan Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'na ev sahipliği yapacağını, Bisiklet Evi'nin de etap finali için iyi bir seyir alanı oluşturduğunu ifade eden Uybat, "Tüm dünyada 1 milyar insan bu etabı seyredecek. Karşıyaka etabı, turun puan açısından en önemli etaplarından biri olacak. Tur'u izlemek için gelin Bisiklet Evi'nde yerinizi alın" dedi.
BİZE ULAŞIN