EBSO'da 'Çiğli'ye taşınalım' yoklaması

EBSO Meclisi'nde Atatürk Organize Sanayi Bölgesi yönetiminin, "Size burada bir hizmet binası yapalım" jesti görüşüldü. 14 milyon liralık önerinin kaderine üyeler karar verecek

Ege Bölgesi Sanayi Odası'nın (EBSO) Nisan Meclisi'nde İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi (İAOSB) yönetiminin 14 milyon liralık jesti görüşüldü. İAOSB yönetimi, 2002 yılında 49 yıllığına EBSO'ya tahsis edilen ancak bugüne kadar atıl duran 34 bin metrekarelik arsa karşılığında hizmet binası yapma önerisinde bulundu. EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, konuyu son meclis toplantısında gündeme getirdi, üyelerin görüşlerine sundu. Yorgancılar, yaklaşık 12 yıldır, çeşitli aksilikler ve olanaksızlıklar yüzünden bu arsa ile ilgili somut bir adım atılmadığını, çalışmaların bir sonuç vermediğini hatırlattı, şunları söyledi. "Atatürk Organize sanayi yönetimi 2012'deki genel kurulunda bu konuya ilişkin bir karar aldı. Karara göre, EBSO'ya 6 bin metrekarelik bir arsa verilmesi ve bunun üzerine kendileri tarafından 6 bin metrekarelik hizmet binası yapılması kararı çıktı. Yönetim olarak son 4-5 aydır bu konu üzerinde yoğunlaştık. EBSO'nun Çiğli'ye taşınmasının faydaları ve zararlarını ortaya koymaya çalıştık. Meclis üyelerimizden gelecek görüşlere göre bu konuda karar vereceğiz. Özetle, '6 bin metrekarelik bir yer var. Bu kadar inşaat yapabilecek bir hakkımız var. EBSO bu binayı yaptırmalı mı? Yaptırırsa hangi amaçla kullanılmalı? Bu arsa ile ilgili ne gibi değerlendirmeler yapılabilir?' bu konudaki görüşlerinizi öğrenmek istiyoruz. Meclis Başkanımız Salih Esen, Hilmi Uğurtaş başkanla görüşeceğiz. Eski başkanlarımızın da görüşlerini alacağız. Herkesin katılımıyla karar vereceğiz." EBSO Meclis Başkanı Salih Esen ise, "Bu arsanın kullanılması noktasındaki kanuni şartlar önemli bir nokta. Bugüne kadar birçok yönetim bu konuda çalışmalar yaptı. Ama çeşitli nedenlerle bu başarılamadı. Günümüze gelindi. Şimdi İAOSB'de, 'madem siz bu büyük arsayı kullanmıyorsunuz. Gelin biz size 6 bin metrekarelik alanda bina yapalım' diyor. Son derece güzel ve alkışlanacak bir karar" dedi.

KANUNİ ŞARTLAR ÖNEMLİ

Daha sonra söz alan İAOSB Başkanı Hilmi Uğurtaş da, EBSO'ya tahsis edilen arsaya yasal olarak AVM, kültür merkezi gibi yapılar yapılamayacağını söyledi, "Kanunda belirlenen amaçların dışında bir amaçla kullanılamaz. İAOSB kurulmasında ve bu noktaya gelmesinde EBSO'nun çok ciddi katkısı vardır. Bu nedenle biz yönetim kurulu olarak buraya modern bir bina yapalım istedik. Bu bina EBSO'nun her türlü ihtiyacını karşılasın istedik. Bu bir emrivaki değil. Sayın Başkan Yorgancılar, 'Ben meclise danışmak zorundayım' dedi. Son kararı verecek olan meclistir" diye konuştu. Daha sonra söz alan Meclis Üyelerinden bazıları EBSO'nun taşınmasını isterken, bazıları ise kararın olgunlaştırılıp, derinlemesine incelenerek verilmesi gerektiğini söyledi.

"SON KARAR SİZİN"
Son olarak tekrar söz alan Ender Yorgancılar, şunları söyledi: "Ben de kullanılmayacak olan bir binaya harcanacak paranın hesabı sorarım. Yapılacak yatırım 13-14 milyon lira. Bizim mevcut binamızın değeri belli. Buranın değerlendirilmesi de ayrı bir sanat. Ama hepimiz işadamıyız. Bunu en iyi şekilde yaparız. Ben burada sizlerin fikirlerinizi aldım. Biz sayın Uğurtaş'la görüşerek, buraya geldik. Biz en iyisini bulmak istiyoruz. Eski başkanlarında görüşünü alacağım. En son kararı sizlerle paylaşırız."
BİZE ULAŞIN