Yıldızlar geçidi

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Mayıs ayında dopdolu programlar hazırladı. Her türlü sanat dalının yer alacağı etkinliklerde, birbirinden değerli isimler, İzmirliler ile buluşacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Mayıs ayı takviminde göz kamaştırıyor. Klasik müzik ve cazdan Roman, Latin müziklerine, müzikallerden türkülere, oyuncakkostüm ve heykel sergilerinden dans gösterilerine kadar her türlü sanat dalının yer alacağı etkinlikler, İzmirlileri Zuhal Olcay, Zülfü Livaneli, Gülsin Onay, Kerem Görsev, İlhan Şeşen ve Aydan Şener gibi ünlü sanatçılarla buluşturacak. Birbirinden seçkin kültür ve sanat etkinliklerini İzmirlilerle buluşturan İzmir Büyükşehir Belediyesi, sanatseverler için Mayıs ayında da "bahar gibi renkli" bir program hazırladı. Büyükşehir, sanat buluşmalarında Zuhal Olcay, Zülfü Livaneli, Gülsin Onay, Kerem Görsev, İlhan Şeşen ve Aydan Şener gibi sanat dünyasının birbirinden değerli isimlerini ağırlayacak.

SERGİLİ AÇILIŞ
Sanat takviminin ilk yaprağında iki serginin açılışı var. Ömer Şenol'un eserlerinden oluşan sergi, yarın Kültürpark İzmir Sanat'ta saat 18.00'de resim tutkunlarının beğenisine sunulacak. Sergide, sanatçının güneş temasıyla hazırladığı üç boyutlu resimleri sergilenecek. Aynı gün Tarihi Havagazı Kültür Merkezi Sergi Salonu'nda saat 18.00'de ise 'Gelir İdaresi Başkanlığı Karma Resim Sergisi' açılacak. Gelir İdaresi Başkanlığı Resim Topluluğu'ndan 11 sanatçının eserleri görücüye çıkacak. Sergiler, 13 Mayıs'a kadar gezilebilir. 6 Mayıs Salı günü 'Hıdrellez Şenliği' düzenlenecek. Saat 12.00'de Kültürpark Yer Altı Otoparkı'nın üstündeki çim alanda gerçekleşecek konserde 'Çılgın Cemal ve Roman Çocukları' sahne alacak. Aynı günün akşamında ise Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi Küçük Salon'da keman ve piyano ziyafeti var. Saat 20.00'deki 'Brahms Akşamı' adlı konserde, Pelin Halkacı Akın'ın kemanına İris Şentürker piyanoyla eşlik edecek. Etkinlik takviminde 8 Mayıs Perşembe günü yine bir sergi açılışı var. Aykut Ergin, Cemre Dağlı ve Volkan Bolat'ın eserlerinden oluşan heykel sergisi, Çetin Emeç Sanat Galerisi'nde saat 18.30'da açılacak. Eserler 15 Mayıs'a kadar görülebilir. 10 Mayıs Cumartesi akşamı sanatseverler 'Bana Esme'yi Anlat' adlı müzikali izleyebilir. İzmir Sanat'ta saat 20.30'da sahnelenecek müzikli tiyatro oyununun başrollerinde Aydan Şener, İlhan Şeşen, Ayça Tekindor, Burçin Bildik ve Damla Cercisoğlu yer alıyor. Ludwig Fulda'ın "Das Verlorene Paradies' adlı oyunundan Hakan Altıner tarafından uyarlanan müzikalin yönetmeni de Altıner. Oyunun özgün besteleri ise İlhan Şeşen'e ait.

DANS GÖSTERİLERİ
14 Mayıs Çarşamba'nın konuğu ise 'Kerem Görsev Quartet'. Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi Büyük Salon'da sevenleriyle buluşacak sanatçıya kontrbasta Kağan Yıldız, davulda Ferit Odman, saksafonda ise Engin Recepoğulları eşlik edecek. 'Siyah Beyaz Tuşlar Eşliğinde Türküler ve Şarkılar' dinletisi, 15 Mayıs Perşembe akşamı saat 20.30'da İzmir Sanat'ta gerçekleşecek. 20 Mayıs Salı günü, ayın en çarpıcı konserlerinden biri gerçekleşecek. Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi Büyük Salon'da saat 20.00'de düzenlenecek 'Camerata İzmir Nazım Şarkıları' başlıklı konserde Zülfü Livaneli, Zuhal Olcay ve Güvenç Dağüstün sahne alacak. Şef İbrahim Yazıcı'nın yönetimindeki konserde, sanatçılar Nazım Hikmet'in eserlerini seslendirecek. Konserde, İzmir Wheelchair Dance Project'in engelli sanatçıları da Banu Dağcıoğlu'nun koreografisiyle bir dans gösterisi sunacak. Ayın son etkinliği ise İzmir Büyükşehir Belediyesi Türk Sanat Müziği Korosu'nun 'Bahar Konseri'. Şef Yavuz Karabulut yönetiminde 28 Mayıs Çarşamba akşamı saat 20.30'da İzmir Sanat'ta gerçekleşecek ücretsiz konsere, tüm sanatseverler davetli. Diğer etkinliklerle ilgili bilgi ve biletler için; www.izmir. bel.tr/Kultursanat, info@izmirsanat. org.tr,www.aassm.org. tr, www.facebook.com/izmirbuyuksehirbel internet adresleri ile AASSM'nin 293 38 31- 293 38 18 / 19/ 20, Çetin Emeç Sanat Galerisi'nin 293 40 45, Kültürpark İzmir Sanat'ın 293 40 49 ve 293 34 79 nolu telefonlarından yararlanılabilir.
BİZE ULAŞIN