Yirmi yıllık hayalleri doksan saniyede bitti

Manisa Kiraz Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Kabasakal, 2 gün önce yağmur ile birlikte yağan 1.5 dakikalık dolunun, bölgede büyük zarara neden olduğunu söyledi

Bu sene son 20 yılın en yüksek kiraz rekoltesini beklendiği Manisa'da, 2 gün önce yağan 1.5 dakikalık dolu, kiraz üreticisini vurdu. Dolu yağışı kirazın en çok yetiştiği merkeze bağıl Sancaklı İğdecik, Sancaklı Bozköy, Kayadibi, Çeşmebaşı, Çobanisa ve Karaoğlanlı mahallelerinde büyük zarara neden oldu. Manisa Kiraz Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Kabasakal, 2 gün önce yağmur ile birlikte yağan 1,5 dakikalık dolunun, bölgede büyük zarara neden olduğunu söyledi. Son 20 yılın en yüksek rekoltesini beklerken, dolu yağışı ile bu ümitlerinin bittiğini dile getiren Kabasakal, "Yağan dolunun kiraz bahçelerinde yüzde 60 ile 70 arasında zarara neden oldu. Kirazlarımızın yurtdışına hemen hemen çoğunun ihraç edilmesi ve gelir getirisi yüksek olmasından dolayı üzüntü yaşadık" dedi. Kabasakal, yetkililerin, dolu nedeniyle kiraz bahçelerinde meydana gelen zararı tespit çalışmalarına başladığını da ifade etti.

"TEKNİK ÇALIŞMALAR"
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi de önceki gün yağan dolunun özellikle kiraz üreticilerini zarara soktuğunu söyledi. İl Müdürlüğüne bağlı ekiplerin çalışma başlattığını ifade eden Çebi, Sancaklı Bozköy, Sancaklı İğdecik, Çeşmebaşı, Kayadibi, Karaoğlanlı ve Çobanisa mahallelerindeki üreticilerin zarara uğradığını belirtti, "Şu an orada kiraz hasat dönemi var. Kiraz bizim çok önemli ürünümüz. Neredeyse tamamı yurtdışına ihraç edilen ve gelir getirisi yüksek bir ürün. Buralarda bir hasar söz konusu. Bu hasarların tespiti noktasında sabahın erken saatleriyle beraber teknik bölümümüzdeki arkadaşlarımız orada görev yapıyorlar. Bunun alanı, zarar oranı, zarar oranındaki çeşitler nelerdir? Bu tip konuları tespit edip onları bakanlığa bildiriyoruz. Gerekli yasal mevzuat içerisindeki çalışmaları tamamlayacağız. Bundan dolayı oradaki vatandaşlarımıza şuan da gereken destek ne ise vereceğiz" dedi. Zarar tespit çalışmalarının devem edeceğini belirten Çebi, "Dolu olduğunda yapraklar ve ürünler bir tepkimeye maruz kalıyor ve ürünler zarara uğruyor. Çiftçilerimize geçmiş olsun dileklerimizi iletiyorum. İl Müdürlüğü olarak tarım sigortalarını yaptıran çiftçilerimize, karar tespitleriyle beraber ödeneklerini vereceğiz. Kiraz ve diğer ürünlerin de tespit çalışmaları yapılmaktadır" dedi.

BAŞKAN KOCAOĞLU'NDAN 'GEÇMİŞ OLSUN' ZİYARETİ
27 Nisan'da Kemalpaşa'da etkili olan dolu yağışı Yiğitler, Bağyurdu, Ören ve Armutlu'da büyük zarara yol açmış, birçok üretici bahçesindeki ürünlerini kaybetmişti. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Kemalpaşa ilçesine giderek şiddetli dolu yağışı nedeniyle büyük zarara uğrayan üreticileri ziyaret etti. Başta kiraz olmak üzere şeftali, erik ve üzüm üreticilerinin yaşadığı sıkıntılara duyarsız kalamayacaklarını belirten Başkan Kocaoğlu, Ören'de üreticiler ve Ziraat Odası temsilcileriyle bir araya geldi. Başkan Aziz Kocaoğlu, üreticiye geçmiş olsun dileklerini iletirken,"Zarara uğrayan üreticilerimiz için neler yapabileceğimizi de mutlaka araştırmamız gerekiyor" dedi. Başkan Kocaoğlu'na ziyareti sırasında Kemalpaşa Ziraat Odası Başkanı Bülent Oray da eşlik etti.

BİZE ULAŞIN