Sağanak yağış ve kar Ege'de afete dönüştü

Ege'de yeni yıl, aşırı yağışların yol açtığı sel ve soğuk havanın neden olduğu don afetiyle başladı. Küçük Menderes ve Gediz taştı, dekarlarca arazi sular altında kaldı, üreticiler zarara uğradı

Sağanak yağış ve kar Ege'de afete dönüştü
Kış, İzmir ve Manisa'daki üreticileri yeni yılın ilk günlerinde üzdü. Küçük Menderes havzasında hafta başından bu yana etkili olan yağış havzaya adını veren Küçük Menderes Nehri'ni ve nehri besleyen dereleri coşturdu. Üzerinde Beydağ Barajı'nın da bulunduğu nehir, bölgedeki derelerden gelen suyla adeta kabına sığmadı. Ödemiş ile Tire arasındaki Gökçen köprüsü yakınlarında onlarca dekar arazi sular altında kaldı. Arazisi sular altında kalan Kemal Kılıç, "Uzun süredir böyle bir yağış görülmedi. Gökçen'de nehir kıyısında aşağı yukarı tüm araziler bu durumda. Beydağ Barajı olmasa durum ne olurdu bilemiyoruz" dedi. Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut Badem, kar nedeniyle dağ köylerinde yolların kapanmaması için çaba harcadıklarını bildirdi.

BAYINDIR'DA DON

Küçük Menderes havzasındaki ilçelerden Bayındır'ın Çınardibi ve Alankıyı köyleri de yeni yılın ilk gününe 'don' ile uyandı. Ağaçların büyük zarar gördüğü iki köyde Belediye, Orman İşletme ve Gediz Elektrik ekipleri aralıksız çalıştı. Bayındır Belediye Başkanı Ufuk Sesli tam anlamıyla bir felaketin yaşandığını dile getirerek, 'Tarifi zor bir durum yaşanıyor. İki mahallemizde her şey buz tutmuş durumda. Vatandaşların geçim kaynağı ceviz, kestane, kiraz, erik ağaçları ile birlikte gözbebeğimiz ormanların çam ağaçlarının dalları da buz tuttuklarından su yüküne dayanamayıp rüzgar estikçe ağaçlar birer birer devriliyor"dedi. Gediz Nehri'nin taşması sonucu Turgutlu ovasında özellikle lahana tarlaları sular altında kalırken üreticinin ciddi maddi kayıp yaşadığı öğrenildi. Öte yandan 20 bin üzerinde kümes hayvanın telef olduğu ve bölgede 70'e yakın besi çiftliğinin sular altında kaldığı belirtildi. Manisa'nın Akhisar ilçesine 15 kilometre uzaklıkta bulunan Çamönü Mahallesinde kar yağışı nedeniyle seralarda büyük hasar meydana geldi. 600 civarındaki seranın üzerindeki karın çökmesi sonucu marul ve salatalıklar zarar gördü. Bergama'da, Madra ve Yuntdağı bölgelerinde 2 metreye kadar ulaşan kar yağışı ve tipi bölgeyi felç etti. Balıkesir, Çanakkale gibi Güney Marmara illerini etkileyen kar ve tipiden Bergama'da özellikle dağlık kesimler nasibini aldı. Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, "İnanılması güç ama kar kalınlığı yer yer 2 metreye ulaştı. Köy yollarını açmak için aralıksız çalışıldı" şeklinde bilgi verdi.
BİZE ULAŞIN