Ege kara kışa teslim

Ege Bölgesi genelinde etkili olan kar yağışı İzmir'de de kendini gösterdi. Uzmanlar, İzmir'in son 50 yılın en soğuk kışını yaşayacağını söyledi. Manisa ve Denizli'de okullar 1 gün tatil edildi

Ege kara kışa teslim
Sabah iş ve okula gitmek için yola çıkan İzmirliler güne kar sürprizi ile uyandı. Kar yağışına en çok çocukların sevindiği görülürken, çocuklu aileler karın keyfini doyasıya çıkardı. Yurt genelinde etkili olan kar yağışı İzmir'de de kendini gösterdi. Gece termometreler eksi 1 dereceyi gösterirken sabah 04.00 sıralarında Bornova ve Bayraklı'nın yüksek kesimlerinde kar yağışı başladı. Etkili olan kar yağışı araçların üzerini beyaz bir örtü gibi kapladı. İzmir merkezde de ince ince kar yağmasına rağmen kar tutmadı. İzmir'in son 50 yılın en soğuk kışını yaşayacağı belirtilirken, Meteoroloji 2. Bölge Müdürü Murat Şahin, "Son yıllarda görülmüş en soğuk hava kütlelerinden biri. En son 18 Ocak 1964 tarihinde Güzelyalı'da hava sıcaklığı eksi 6 ölçülmüştü, bu akşam da eksi 4 dereceye düşmesini bekliyoruz. Yarından itibaren İzmir'de kar yağışı beklemiyoruz ama kıyı kesimlerde orta, iç kesimlerde kuvvetli buzlanma ve don yaşanabilir" dedi. İzmir Adnan Menderes Havalimanı'ndan İstanbul'a yapılması planlanan 7 uçak seferinin, İstanbul'da etkili olan kar yağışı nedeniyle iptal edildiği öğrenildi. İzmir'in bazı ilçelerinde kar nedeniyle okula ulaşamayan taşımalı sistem öğrencileri için eğitime bir gün ara verildi. Kiraz, Ödemiş, Beydağ, Kemalpaşa ve Tire ilçelerinde taşımalı sistem kapsamında okullara servis araçlarıyla taşınan bazı mahalle ve köylerdeki öğrenciler, yollardaki kar nedeniyle sabah okula gelemedi.

DEVRİLEN TIR YOLU KAPATTI
Kar yağışı nedeniyle kayganlaşan yolda devrilen TIR, İstanbul- İzmir kara yolunu trafiğe kapadı. Sürücü kazada hafif yaralandı. Ayrıca İzmir-Ankara yolunun Kula- Salihli arasındaki bölüm ile Alaşehir- Denizli karayolunun Buldan rampası bölümünde devam eden kar yağışı nedeniyle, yolların ulaşıma kapanmaması için ekiplerin yoğunu çalışma sürdürdükleri bildirildi.

SOĞUK SEFERBERLİĞİ

Soğuk hava ve kar yağışı hayatı olumsuz etkilerken, barınma sorunu yaşayan vatandaşlar İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından koruma altına alındı. Müyesser Turfan Güçsüzler Evi'nin yanı sıra Kültürpark'taki hollerden biri de evsizlere ayrıldı. Ayrıca kurulan mobil ekiplerle alınan ihbarları değerlendiren Büyükşehir Belediyesi, yardıma muhtaç kişileri bulundukları yerden alarak barınmalarını sağlıyor. Büyükşehir kar yağışının yollardaki etkilerini ortadan kaldırmak için İZBETON ve Fen İşleri'ne bağlı ekipleriyle birlikte 24 saat aralıksız çalışıyor. Gündüz 20 ekip 130 personel, gece ise 15 ekip 104 personel çalışmalara katılıyor. 6 ekip ile tuzlama çalışmaları yapılırken, 3 grayder de yol açma çalışmalarında kullanılıyor. Ayrıca çevre ilçelere de araç desteği veriliyor. Toplam 26 iş makinası, 32 kamyon ile kar ve buzla mücadele çalışmaları devam ediyor.

ZOLAN: OTOBÜSLER ÜCRETSİZ OLACAK
Denizli'de önceki akşam başlayıp gece geç saatlere kadar devam eden kar yağışı hayatı olumsuz etkiledi. Kar kalınlığı yüksek kesimlerde 30 santimetreyi, şehir içinde de 12 santimetreyi geçti. Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, "Meteoroloji Müdürlüğümüzle yapmış olduğumuz görüşmelerin ardından kar yağışı bugün geç saatlere kadar devam edecek. Ayrıca buzlanma ve don olayları yaşanacak. Bu tehlike karşısında sabahın ilk saatlerinden itibaren tuzlama çalışmalarına yeniden başladık" dedi. Zolan, bugün de belediye otobüslerinin ücretsiz yolcu taşımaya devam edeceğini sözlerine ekledi.

SPİL DAĞI'NDA KAR KALINLIĞI BİR METRE
Manisa Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy, yoğun kar yağışı nedeniyle Manisa'nın üç ilçesinde ilköğretim okullarının bir gün tatil edildiğini açıkladı. Yollarda tuzlama ve kar temizleme çalışmalarına belirli aralıklarla devam edilirken, buzlanma nedeniyle trafik akışında bazen aksaklıkların yaşandığı bildirildi. Doğa Koruma Milli Parklar 4. Bölge Müdürü Rahmi Bayrak, Manisa Spil Dağı Milli Parkı'nda kar kalınlığının yer yer 1 metre seviyesine yükselerek son 10 yılın en yüksek seviyesine ulaştığını bildirdi. Spil Dağı'nın kar yağışı sonrası beyaz örtüyle kaplanarak güzel bir görüntü oluşturduğunu ifade eden Rahmi Bayrak, Manisa ve İzmir'den kar keyfini yaşamak isteyenlerin dağa geldiğini söyledi. Manisa İl Sağlık Müdürü Metin Kaplan, kar yağışı nedeniyle bazı ilçe yollarının kapandığını bu nedenle hastalara ulaşmakta güçlüklerin yaşandığını kaydetti.
BİZE ULAŞIN