Her ne yapılacaksa bir an önce yapılsın

Demirtaş'ın açıkladığı projeler, İzmir'de stat konusunu yeniden gündeme taşıdı. Kulüpler, Demirtaş'ın önerilerine sıcak bakarken, bu sorunun çözümü için artık harekete geçilmesi gerektiğini belirtti

Her ne yapılacaksa bir an önce yapılsın
İzmir'deki stat sorunu Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş'ın "Atatürk Stadı'nı yenileyip, Alsancak Stadı'na geçici olarak portatif tribün yapalım" önerisiyle yeniden kent gündeminin ilk sırasına oturdu. Karşıyaka Başkanı Fatih Diniz öncelikle kendi statlarının takipçisi olacaklarını ancak İzmir için çakılacak tek bir çiviye bile karşı olmadıklarını söyledi. Diniz, "103 yıllık kulüp olarak gelecek sezon maçlarımızı nerede oynayacağımız belli değil. Öncelikle kendi stadımızın takipçisiyiz" dedi. Göztepe 2'nci Başkanı Fatih Dalan, Ekrem Demirtaş'a teşekkür ederek, "Alsancak Stadı'yla ilgili formül son derece mantıklı. Atatürk Stadı ise bir olimpik stat ve bu işlevini koruyarak yenilenmesinde fayda var. Bizim için önemli olan futbola büyük yatırım yapan Göztepe'nin stat sorununun çözülmesi" diye konuştu. Altay Başkanı Aslan Savaşan, Atatürk Stadı'nın yenilenºip seyirci kapasitesinin artırılması konusunda Ekrem Demirtaş'a tam destek verdiklerini anlatarak, "Ancak içinde bulunduğumuz şartlarda bizim için en önemli konu, Alsancak Stadı'nın bir an önce maç oynanacak hale getirilmesi"görüşünü aktardı. Bucaspor Başkanı Çetin Kayışlı, "Projeler faaliyete geçse güzel ama yapabilecekler mi bilmiyorum. Alsancak Stadı'nın bu haliyle güçlendirilmesi pek mümkün görünmüyor. Ancak yıkılıp yeniden yapılabilir. Bizim kulüp olarak stat sıkıntımız yok. İnşallah çözüm bulunur ve diğer İzmir kulüpleri rahat eder" dedi.

KONUŞULMUŞTU

Altınordu Futbol Direktörü Murat Dizdar ise, "İzmir'de artık projeler konuşulmasın, bir an önce icraat başlasın. Kimin yapacağı önemli değil. Bu noktada önceliği seyirci sayısı fazla olan Karşıyaka ve Göztepe'ye inşa edilecek statlara vermekte yarar var. Diğer kulüpler de bu tesislerden yararlanabilir. Bir an önce hareket geçmezsek, önümüzdeki sezon da aynı sıkıntıları yaşarız" diye görüş belirtti. Demirtaş'ın zeminini 5.4 metre aşağı indirip atletizm pistini kaldırarak kapasitesini 72 bin kişiye çıkarma önerisi getirdiği Atatürk Stadı, İstanbul'daki Atatürk Olimpiyat Stadı'yla birlikte ülkemizdeki iki olimpik tesisten biri. 1971 Akdeniz Oyunları için inşa edilen statla ilgili daha önce de üzerinin kapatılması ve yenilenmesi daha önce de gündeme geldi. Tesisin tamamen yıkılıp yeniden yapılmasına olimpiyat stadı özelliği taşıdığı için sıcak bakılmadı. Zemini 2005'teki Üniversite Oyunları öncesi yenilenmesine rağmen şu an içler acısı halde olan stadın kapalı tribününün üzerindeki ahşap çatı da çökme tehlikesi yaşıyor. Tarihi 1910'a kadar uzanan ve Türkiye'nin en eski spor tesislerinden biri olan Alsancak Stadı, depremde yıkılma riski taşıdığı gerekçesiyle sezon başında liglerin başlamasına 4 gün kala kala kapatılmıştı.
BİZE ULAŞIN