CHP'de il baskanlığı krizinden Serter cıktı

MYK, Ali Engin'in istifasının ardından İzmir İl Başkanlığı için Bedri Serter'in ismini verdi. Bu karara il yönetimin büyük bir kısmı itiraz etti. Fakat Genel Merkez bu göreve Serter'i atadı

CHP'de il baskanlığı krizinden Serter cıktı
CHP Genel Merkezi'nin İzmir'de İl Başkanı olarak atadığı Bedri Serter ismi olağanüstü toplanan İl Yönetim Kurulu'nda tartışıldı. Bu süreçte parti resmi görev yazısını Serter'e teslim etti. CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin'in milletvekilliği için istifası ardından başlayan başkan kirizi, Genel Merkez'in önceki gün MYK toplantısında verdiği Bedri Serter kararı ile İzmir'de hareketlenmeye neden oldu. Serter isminin açıklanması sonrası İzmir İl Yönetimini olağanüstü toplayan Başkanvekili Barış Erel, "Konuyu yönetimle tartışıyoruz biz oylamadan başkan seçilemez" dedi.

KILIÇDAROĞLU'NU ARADI

Genel Merkez'in MYK sonrası il yönetimine seçmesi için Serter isminin mevcut il yönetimine önermesi ardından yapılan toplantıdan Serter'e onay gelmemişti. 22 yönetim kurulu üyesini katıldığı toplantıda Serter'in başkanlığına 18 ismin karşı çıktığı yapılan görüşmeler sonrası bu sayının 12'ye kadar gerilediği iddia edildi. İl yönetiminde bu gelişmeler olurken parti, Bedri Serter'e görev yazısını tebliğ etti. Örgütlenmeden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl ve Genel Sekreter Gürsel Tekin'in imzasını taşıyan yazıda atama ibare dikkat çekti. Yazıyı alan Serter, "İzmir'de ayrışmaya müsaade etmeyeceğim. Karara itiraz edenler olabilir. Bir sorun yok. Dün kararın oy birliği ile geçmemesi partimize yakışmadı" şeklinde konuştu. Başkan Aziz Kocaoğlu'nun Bedri Serter'in başkanlığı kararı sonrası Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nu aradığı ve 'Bu ismi ben önermedim' dediği iddia edildi. İddiaya göre Kocaoğlu yaptığı telefon konuşmasında, "Benim size önerdiğim isim Bedri Serter değil. Ben bir isim söylemedim. Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl sizi yanlış bilgilendiriyor. Böyle bir şey yok. İzmir'de uzlaşılan isim Serter değildir" ifadeleri kullandı. İzmir il başkanlığına isimlerin belirlenmesi sürecinde görev yapan Tekin Bingöl'ü de Genel Başkan'a şikayet ettiği iddia edildi. Ayrıca İl Yönetim Kurulu esnasında Eski İl Başkanı Ali Engin'in yöneticileri arayarak "genel merkezin kararına karşı çıkmayın" mesajı verdiği bu duruma da Kocaoğlu'nun tepki gösterdiği iddia edildi. Tekin Bingöl dün yapılan MYK'da İzmir'in gündemde olmadığını, önceki günden kalan gündem maddelerini tartışacaklarını dile getirdi, "İzmir konusu gündeme geldi ve süreç tamamlandı. Atama yapıldı. Bizim bilgimiz dahilinde olan toplantıda ileriye yönelik yapılacak işleri konuştular" dedi. Genel Merkez, örgütlere gönderdiği 25 Aralık genelgesinde "Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı ve Genel Sekreterliğin bilgisi olmadan herhangi bir seçim yapmayın" talimatı vermişti.

KOCAOĞLU: TARAF DEĞİLİM
Aziz Kocaoğlu, "CHP İl Başkanlığı seçiminde müdahil olduğu" yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını açıkladı. Kocaoğlu, "Sayın Genel Başkan'la gerçekleştirdiğim görüşmede MYK toplantısında adımın 'yanlış' yerlerde kullanılması üzerine yapılan bir bilgilendirmedir" şeklinde konuştu.
BİZE ULAŞIN