İzmir'in 15 yılı heba oldu

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, kentin şu anki halinin İzmirlilere yakışmadığını belirtti. Zeybekci, "10 bin yıllık ticaret ve medeniyet kenti olan İzmir, 15 yılını boşa harcadı" dedi

İzmir'in 15 yılı heba oldu
Denizli AK Parti İl Başkanlığı, Teşkilat Başkanlığı'nın bölge toplantısı, 6. Seçim İşleri Bölge toplantısınınardından bu kez de Yerel Yönetimler Bölge toplantısına ev sahipliği yaptı. Karahayıt'ta düzenlenen AK Parti 2. Bölge Belediye Başkanları Toplantısı'nda konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, ve Orman ve Su İşleri Bakanı tüm gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutladıklarını belirtti. Türkiye'de belediyecilik hizmetleri dendiği zaman AK Parti'nin akla geldiğini, bunu muhalefet partisine mensup kişilerin de kabul ettiğini kaydeden Zeybekci, bakanlık görevini yürütse de belediyeciliğin kendisi için ayrı bir yerinin bulunduğunu, 2004-2011 arası görev yaptığı Denizli'nin bugün parmakla gösterilen, vizyon kenti haline geldiğini söyledi. Zeybekci, AK Parti ile yönetilen belediyelerle diğer partilerin yönettiği belediyeler arasında büyük farklar bulunduğunu ileri sürerek İzmir'in mevcut durumunun İzmirliler'e yakışmadığını ifade etti, "Cumhurbaşkanımızın 2002 yılında söylediği, 'bu şehir Denizliler'e yakışmıyor' sözünü, bugün aynen İzmir için kullanmak istiyorum. O şehir İzmirliler'e yakışmıyor. İzmir, 10 bin yıllık kadim bir ticaret ve medeniyet kenti. Ancak şu haliyle bu kent İzmirliler'e yakışmıyor, çok daha farklı olmalı. İzmir Ege'nin başkentidir. Tarih boyunca tüm Anadolu'nun, İpek Yolu'nun giriş çıkış kapısı olmuştur. Tüm bu özellikleriyle baktığımız zaman İzmir son 10-15 yıllık dönemi kaybetmiştir. Hatta daha fazla da diyebiliriz ama Burhan Özfatura döneminde bir kıpırdanma olmuştur. İzmir'de maalesef bugün, 'yap', yapmıyor, 'bırak yapalım', onu da yaptırmıyor. Böyle bir hal vardır" diye konuştu. Belediyecilikte AK Parti'nin başka bir boyuta geçtiğini, teknik belediyecilik hizmetlerinin standart haline geldiğini, artık daha fazla yerelleşmenin yollarının arandığını anlatan Zeybekci, "Hükümetimizin önünde bu alanlarla ilgili iki ayrı yeni başlık vardır. Daha çok yerelleşmek, bir çok sorunu yerele devrederek çözülmesini sağlamak" dedi. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ise, Türkiye'de 60 yılda 461 gölet yapılırken, 3 yılda 1001 gölet yaptıklarını kaydetti, "Hükümetlerin içerisinde tabiatı en çok koruyan, çevreyi en iyi koruyan hükümet bizim hükümetimiz. Bu millet 2015 yılında yapılacak seçimlerde de onların heveslerini kursaklarında bırakacaktır" dedi.

TEKNOPARK AÇILDI

Pamukkale Ünivesitesi Teknokent'in açılışına katılan Zeybekci, milletlerin tarihine bakıldığında belirli kırılma anları olduğunu, bunun etkeninin de çağı yakalayıp yakalamamakla ilişkisinin bulunduğunu belirtti. Bakan Zeybekci ve protokol üyeleri, Pamukkale Teknokent'in açılışını kurdele keserek gerçekleştirdi.
BİZE ULAŞIN