Ballı sözleşmede hesap vakti geldi

Büyükşehir'in kiraladığı Akdemir Plaza'ya her ay 175 bin lira ödemesi müfettişlik oldu. Müfettiş raporunda usulsüzlük bulunursa Kocaoğlu'nun da aralarında olduğu kişilere soruşturma açılacak

Ballı sözleşmede hesap vakti geldi
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Halkapınar'daki Akdemir Plaza'yı eksiklerine rağmen kiralaması ve bugüne kadar boşu boşuna mal sahibi Abdülkadir Ferahlı'ya, 1.4 milyon lira kira ödemesi müfettişlik oldu. İzmir Valiliğince görevlendirilen muhakkikin hazırladığı raporun geçtiğimiz aylarda İçişleri Bakanlığı'na gönderilmesinin ardından Bakanlık, kurumun zarara uğratıldığı iddiaları karşısında ön inceleme başlattı. İstanbul'dan gönderilen ve geçtiğimiz salı günü İzmir'e gelen mülkiye başmüfettişi Fikret Çakır, kiralama sözleşmesinin altında imzası bulunan bürokratların yanı sıra sözleşmenin imzalandığı tarihte İzmir'de bulunmamasına rağmen Başkan Kocaoğlu'nun da ifadesini aldı. Şimdi tüm gözler incelemesini tamamlayıp İstanbul'a dönen mülkiye baş müfettişinin hazırlayacağı rapora çevrildi. Müfettişin hazırlayacağı rapor, İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın önüne gidecek. Eğer müfettiş, 'soruşturma açılsın' yönünde görüş belirtir ve Bakan Ala'da bunu onaylarsa Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun da aralarında bulunduğu çok sayıda bürokrat hakkında soruşturma açılabilecek.

8 AYDIR AYNI DURUYOR

Hizmet binası arayışlarını sürdüren Büyükşehir, Halkapınar'da mülkiyeti Abdülkadir Ferahlı'ya ait Akdemir Plaza'yı aylık 175 bin lira karşılığı kiraladı. Kira sözleşmesi 1 Haziran 2014 tarihinden itibaren yürürlüğe girerken Fen işlerinden sorumlu genel sekreter yardımcısı Raif Canbek'e bağlı birimlerin Temmuz ayında binaya taşınması öngörüldü. Fakat aradan geçen süreçte binanın eksiklerine rağmen kiralanması taşınma işleminin de sarkmasına neden oldu. Aradan geçen 8 aylık süreçte binaya bir çivinin dahi çakılamamış olması tartışma konusu oldu. Temiz İzmir Derneği, Başkan Kocaoğlu ve kira sözleşmesinin altında imzası bulunan bürokratlar hakkında "kurumu zarara uğrattıkları" iddiasıyla Valiliğe şikayette bulundu. İzmir Valiliği, bunun üzerine iddiaları araştırması için muhakkik tayin etti. Muhakkikin yaptığı ön araştırmada iddiaya göre kiralama işleminde bazı eksiklikler ve hatalar tespit edildi. Muhakkik, hazırladığı raporda iddiaların müfettiş tarafından araştırılmasının uygun olacağı yönünde görüş belirtti. İzmir Valiliği de muhakkikin hazırladığı raporu İçişleri Bakanlığı'na gönderdi. Muhakkik raporunu dikkate alan İçişleri Bakanlığı, kiralama işlemi ile kurumun zarara uğratıldığı iddialarını araştırması için ön inceleme kararı aldı. Ardından da geçtiğimiz hafta İzmir'e iddiaları araştırması için mülkiye baş müfettişi Fikret Çakır'ı görevlendirdi. İstanbul'dan gelen mülkiye baş müfettişi Çakır, kiralama sözleşmesinin altında imzası bulunan bürokratların ifadelerine başvurdu. Çakır, Kocaoğlu'nun da ifadesini aldığı öğrenildi. Kocaoğlu'nun yanı sıra evraklarda imzası bulunan Başkan Vekili Sırrı Aydoğan, Eski Genel Sekreter Ersu Hızır, Emlak ve Kamulaştırma Birimi yöneticileri ile Destek Hizmetleri Daire Başkanı da ifade verenler arasında yer aldı.

BUNDAN SONRA NE OLACAK?

Raporla ile ilgili son kararı İçişleri Bakanı Efkan Ala verecek. Ala, soruşturma izni verirse İzmir'e yine mülkiye başmüfettişi gönderilecek. Sorumlular hakkındaki dosya da il idare kuruluna gidecek. İl İdare Kurulu sorumluların yargılanmasına gerek olup olmadığı yönünde karar alacak. Eğer yargılama kararı çıkarsa kusurlu olduğu iddia edilen kişiler savunma hazırlayıp Danıştay'a itirazda bulunabilecek. Danıştay savunmaları yerinde bulursa dosyayı kapatabilecek. Aksi takdirde sorumluların yargılanmasının önü açılmış olacak.

TAŞINMA GECİKECEK
Henüz başlanmayan yapım süreci dikkate alındığında yeni binaya en iyimser tahminle bile 2015 yılının ortalarından önce geçilmesi mümkün olamayacak. Durum böyle olunca da Büyükşehir Belediyesi, Egeli Sabah'ın ağustos ayındaki "İzmir'in 525 bin lirası ziyan oldu" başlıklı haberinin ardından otoparkını kullanmaya başladığı boş binaya her ay 175 bin lira ödemeyi sürdürecek.

BİZE ULAŞIN