Kadın çalışana tuvalet şoku

Konak Center'a taşınan Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı birimlerin çalışanları tuvalet sıkıntısı yaşıyor. Çok sayıda kadın personel, hijyenik olmayan koşullar yüzünden enfeksiyon kaptı

Kadın çalışana tuvalet şoku
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin, 3 yıl önce iç körfezi çevreleyen 40 kilometrelik sahil şeridini düzenlemek amacıyla başlattığı projede, yeterli sayıda halka açık tuvalete yer verilmemesi yüzünden, hafta sonları rekreasyon alanlarına akın eden vatandaşların yanısıra belediye çalışanlarının da mağdur olduğu ortaya çıktı. Konak Meydanı'ndaki Belediye Sarayı'nın yetersiz kalması nedeniyle bazı birimlerini mülkiyeti kendisine ait başka yerlere taşımak zorunda kalan Büyükşehir Belediyesi, yine aynı düzenleme kapsamında içlerinde Sağlıklı Kentler Birliği, ESHOT Halkla İlişkiler Birimi, ESHOT Kart Ünitesi, İş Güvenliği, Engelli Vatandaşlar Hizmet Birimi, Körfez Denetim Ekibi gibi birçok departmanı Konak Katlı Otopark altındaki Konak Center'a taşıdı.

TUVALET UNUTULDU
İzmir Büyükşehir Belediyesi, 100'e yakın personelinin çalıştığı pasajdaki tuvalet ihtiyacını dikkate alarak, bir çözüm üretme yoluna gitmeyince, çalışanlar için hayli sıkıntılı bir süreç başladı. Sorunun giderilmesi için yapılan başvurular sonuç vermedi. Böyle olunca, personel tuvalet ihtiyacını çevredeki başka işletmelerden karşılamak zorunda kaldı. Yakındaki paralı umumi tuvaletin de hijyenik olmaması, kadın personel başta olmak üzere çok sayıda çalışanın sağlık sorunları yaşamasına yol açtı. Egeli Sabah muhabirinin edindiği bilgiye göre söz konusu birimlerdeki kadın çalışanlardan birçoğu, hijyen olmayan koşullarda tuvalet ihtiyacını giderdiği için mikrop kaptı, idrar yolları enfeksiyonu tedavisi gördü.

"ARTIK UTANIR OLDUK"
Çalışanlar her gün aynı sıkıntıyı yaşamaktan ruh sağlıklarının da olumsuz etkilendiğini belirterek, İzmir Büyükşehir Belediyesinin bir an önce bu eksikliği gidermesini istedi. İsminin gizli kalmasını isteyen bir kadın çalışan, tuvalet ihtiyacını karşılamak için her gün çevredeki giyim mağazaları ve restoranların kapısını çalmaktan yorulduklarını söyledi. Özellikle kadın çalışanların hijyenik olmayan koşullarda tuvalet ihtiyacını gidermek zorunda kalması sonucu idrar yolları enfeksiyonu kaptığına dikkat çeken çalışanlar, artık ihtiyaç gidermek için kapı kapı dolaşmaktan utanır olduklarını dile getirdi.

BİZE ULAŞIN