Çakabey gemisi 95 gündür boyanıyor!

Büyükşehir'in eksikleri nedeniyle Yalova'ya gönderdiği konuşulan Çakabey gemisi için Başkan Aziz Kocaoğlu, "Boyanacak" dedi. Geminin 95 gündür bir türlü dönmemesi 'ne boyaymış ama' dedirtti

Çakabey gemisi 95 gündür boyanıyor!
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin gemi ihalesini 117 milyon euro bedelle kazanan Özata Tersaneciliğin yaptığı 15 gemiden ilki olan Çakabey, 2 Şubat 2014'te İzmir'e getirildi. 8 Şubat'ta da Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu; Üçkuyular Vapur İskelesi'nde düzenlenen törenle geminin tanıtımını yaptı. 84 gün iskelede bağlı duran geminin şartnameye uygun olarak üretilmediği, eksiklerinin bulunduğu anlaşıldı. 5 Mayıs'ta Karşıyaka ile Konak arasında ilk seferini yapan ve 5 ay seferde kalan gemi, önce Bostanlı Vapur İskelesi'ne, ardından da 11 Ekim'de Yalova'ya, imal edildiği tersaneye geri gönderildi. O süreçte Kocaoğlu, gazetecilere yeni bir boya bulunduğunu belirtti, "Vapurların altında pislik tutmaması ve hızı düşürmemesi için son teknoloji bir boya bulunmuş. Çakabey'den sonra diğer vapurlar da boyanacak. Bu, maliyeti düşürecek, yakıt tasarrufu sağlayacak" şeklinde açıklama yaptı. 15 Ocak itibariyle Çakabey'in İzmir'den ayrılışının üzerinden 95 gün geçmesine rağmen vapur bir türlü geri gelemedi. Yaşananları duyanlar "Ne boyaymış" demekten kendini alamazken belediye yetkilileri Çakabey'in 1 ay daha Yalova'da kalacağını söyledi.

TARTIŞMA KONUSU OLDU
İzmir Büyükşehir Belediyesi, kamuoyunda büyük tartışma yaratan yeni yolcu vapurları için geçtiğimiz yıllarda ihaleye çıktı. Katamaran cinsi 15 adet vapurun yapımını Yalova'daki Özata Tersanecilik üstlendi. 15 Adet yolcu vapurunun ilki Çakabey 2 Şubat 2014'te, 29 Mart yerel seçimlerinin hemen öncesi imal edildiği tersaneden İzmir'e getirildi. 8 Şubat'ta, Üçkuyular Vapur İskelesi'nde düzenlenen törenle yeni vapuru basın mensuplarına tanıtan Kocaoğlu, 'Çakabey' ismi verilen vapurun kısa süre sonra Konak-Karşıyaka arasında seferlere başlayacağını duyurdu. Fakat 85 gün Üçkuyular Vapur İskelesi'nde bağlı kalan ve bir türlü sefere çıkamayan Çakabey'in ihale şartnamesine uygun olarak imal edilmediği ve bir takım eksikleri bulunduğu ortaya çıktı. Aradan geçen süreçte önce Norveçli Bağımsız Klas Kuruluşu DNV'den 'klas' belgesini alan Çakabey, ardından da İzmir Liman Başkanlığı'ndan 'denize elverişlilik' belgesini alarak 5 Mayıs 2014'te ilk seferini gerçekleştirdi. 5 ay süreyle Karşıyaka-Konak arasında yolcu taşıyan Çakabey, ekim ayı başında önce Bostanlı Vapur İskelesi'ne çekildi. Burada bir hafta, 10 gün bağlı duran Çakabey, 11 Ekim'de eksiklerin tamamlanması için imal edildiği Yalova'daki tersaneye geri gönderildi. O süreçte Çakabey'in neden geri gönderildiğini soran gazetecilere Başkan Kocaoğlu, yeni bir boya bulunduğunu belirterek; "Vapurların altında pislik tutmaması ve hızı düşürmemesi için son teknoloji bir boya bulunmuş. Çakabey'den sonra diğer vapurlar da boyanacak. Bu maliyeti düşürecek, yakıt tasarrufu sağlayacak" şeklinde açıklama yaptı. 15 Ocak itibariyle aradan 95 gün geçmesine rağmen Çakabey bir türlü eksikleri tamamlanıp tekrar İzmir'e gönderilmedi. Yaşananlara şahit olanlar 'Ne boyaymış' demekten kendini alamazken, 9 Eylül ve Atatürk 1881 yolcu vapurlarının da Yalova'daki tersaneye geri gönderileceği sızan bilgiler arasında yer aldı.
BİZE ULAŞIN