Şirketlerin zarar etme nedeni kötü yönetim

AK Partili Azad Fazla, Büyükşehir'e bağlı şirketlerin kötü yönetildiğini söyledi. Şirketlerin yan yatarak kar edemeyeceğini vurgulayan Fazla, "Projeler üretmeleri gerekiyor" dedi

Şirketlerin zarar etme nedeni kötü yönetim
İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı şirketlere yapılacak toplamda 205 milyon lirayı bulan sermaye artışı belediye meclis toplantısında AK Partili ve CHP'li meclis üyeleri arasında sert tartışmaların yaşanmasına neden oldu. AK Parti Meclis Üyesi Azad Fazla, belediye şirketlerinin kötü yönetildiğini öne sürdü. Şirketlerin yan yatarak, ihale şartlarından kar edemeyeceğini bildiklerini belirten Fazla, "Artık külfet olma noktasına gelinmiştir. Bu konuda 'şirketten insanları çıkartalım' demek doğru değildir. Şirketlerin proje üretmesi gerekmektedir" diye konuştu. Büyükşehir Belediyesi'nin kasasından çıkacak yaklaşık 205 milyon TL'ye işçiler için 'evet' diyeceklerini anlatan Fazla, şirketlerin yapısını ve durumunu gündeme getirdi. Fazla, "Ege Şehir Planlama Şirketi bazı dönemlerde bir şey üretiyormuş gibi görülse de faydalı çalışmalarını göremiyoruz. Şirketin ya fesih edilmesi gerekiyor. Durduğu yerde kendi kendine masraf yapan bir şirket kamu zararına neden oluyor. İZFAŞ bir ticaret şirketidir. Uluslararası alanda çalışmalar yapan şirket olmazsa olmazdır. İZFAŞ'ın üretmeyen ticaret anlayışından kazançlı çıkması gerekirken zarar ediyor. Bu durum üzücüdür. İZFAŞ Yeni Fuar Alanı'ndaki çalışmaları kendi yapsaydı zararı makul karşılardık. Buradaki çalışmaları yapmadı. Kurumun idari yapılanmasında da sorunlar oluştu. Son 5 yıl içinde her yıl belirlenen zarar nedir? Şirketlerin proje üretmesi gerekmektedir" dedi.

PEKDAŞ'I ELEŞTİRDİ

Toplantıda Konak Belediyesi'nden çıkartılan 15 işçi de AK Partili Fazla ile Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş arasında tartışma yaşanmasına neden oldu. Fazla'nın, "Bizimle organik olarak bağı olmayan Konak Belediyesi'nde işten atılan işçiler var" sözlerine Pekdaş, "Geçici işçilerdi" açıklamasını yaptı. Bunun üzerine Fazla, "Laf atmasını olumlu buluyorum. Beni iyi dinlediği belli ki laf atıyor. Davanız varsa hükümetle, vilayetle yapın. Kiminle davanız varsa onunla görün. Davanızı asgari ücretliler üzerinden yapmayın. Bu kentin baro başkanı olduğunuz döneminde yaptığınız 'yürüyelim arkadaşlar' sözleri tavrınız ile bağdaşmıyor" dedi. Meclis toplantısında, İzmir'de uzun yıllar kullanılan şehir içi otobüslerinden 50 adedinin Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'ne hibe edilmesine karar verildi. AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan, "Belediyeler arasında tabi ki dayanışma olabilir ama otobüslerin ilçelerimize de verilmesi gerekir. İzmir'in 30 ilçesine eşit şekilde dağıtılması ve geri kalanının Eskişehir'e gönderilmesi gerekir. Biz bu konuda bilgi alamadık. Teknik rapor da bilgimize sunulmadı" dedi.
BİZE ULAŞIN