İzmir'de Paralel ranta Valilik'ten soruşturma

İzmir'de Paralel ranta Valilik'ten soruşturma

Egeli Sabah'ın "Paralel Yapı ranta kondu" başlıklı haberine açıklama yapan Vali Toprak, bu yayın üzerine harekete geçtiklerini, hukuk kuralları çerçevesinde gerekli araştırmanın yapılacağını bildirdi

İzmir Valisi Mustafa Toprak, Egeli Sabah'ın "Paralel yapı ranta kondu" başlıklı haberi üzerine konu ile ilgili soruşturma başlattıklarını söyledi. İzmir Emniyet Müdürlüğü'nün yeni 23 ekip aracı ve 61 motosikletinin hizmete girme töreninin ardından Egeli Sabah'a özel açıklamalarda bulunan İzmir Valisi Mustafa Toprak söz konusu haberin yayımlanmasının ardından bu süreçte bir yanlışlık yapılıp yapılmadığının araştırılması için harekete geçtiklerini dile getirdi. Vali Toprak, "Geçmişte Vakıflar Bölge Müdürlüğü ve Sosyal Güvenlik Kurumu'na ait bir takım yerlerin o zamanki kanuni altyapı içerisinde bir tahsisinin yapıldığı anlaşılıyor.

2 ÖNEMLİ BİNA
Sizin yayınınız üzerine bunlarla ilgili geldiğimiz dönemde ve süreçte bir yanlışlık, aksaklık veya alınması gereken tedbirler var mıdır diye harekete geçtik. Hukuk kuralları içerisinde bu konunun incelemesi yapılacaktır" diye konuştu. Memur-Sen İzmir İl Başkanı Abdurrahim Şenocak'ın paralel yapıya ilişkin yaptığı çarpıcı açıklamalar büyük yankı uyandırdı. Egeli Sabah'a özel röportaj veren Şenocak, paralel yapının İzmir'in tomografisini çekip, kentte rantı olan iki önemli binayı kiraladığını vurgulamıştı. Egeli Sabah'ta 16 Ocak Cuma günü "Paralel yapı ranta kondu" başlığıyla manşetten yayınlanan haberde Şenocak şu bilgileri vermişti:

'SAF BİR KİTLE VAR'
"Paralel yapı küresel güçlerin güdümüyle hareket eden ya da ettirilen bir yapı. Her dönemde kullanılan bir yöntem bu. Bu sefer bu işin farkına varıldı. Artık bilinç düzeyi daha gelişmiş bir toplum var. Aslında kendi içerisinde bu işleri kavrayıp kurtaracak fazla insan olduğunu düşünmüyorum. Cemaatin içinde saf bir kitle var. Din en iyi istismar edilebilecek alandır. Cemaat denilen olgu dini kullanıyor. Devlet gerektiği kadar yurt yapmalı. Farklı illerde üniversite ve liselere giden öğrencilerin cemaatin yurtlarına mecbur kalmaması gerekiyor. Bu alanın hızlı bir şekilde doldurulması gerekiyor. Yurt ihtiyacının giderilmesi gerekiyor.

TOMOGRAFİSİNİ ÇEKMİŞLER

Bu yapı İzmir'in tomografisini çekmiş. 5 yıllık, 10 yıllık hatta 20 yıllık planlar yapılmış. Orada güzel tezgahlar yapmışlar. Mesela devletin kendi kurumunun, Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nün Üçyol'daki sıfır binası cemaatçiler tarafından kiralanmış. Devletin yurda ihtiyacı var. Burası Yurtkur'a kiralanabilirdi. Bunlar çok güzel ayarlar yapmışlar ve buraları kapmışlar. Buca'daki tarihi De Jongh Köşkü, SGK tarafından Şifa Hastanesi'ne kiralandı. Bu işler çok güzel şekilde ustaca yapılmış. Trilyona alınamayacak içerisinde tarihi köşkün ve ağaçların bulunduğu alanda yavaş yavaş bina yapma çabaları var. Burası da devletin yeri. Nedense hep bu cemaate ait yerler. Kiralamış oluyorlar. Kira sözleşmeleri doğru bile olsa tazminat vb. ne geriyorsa verilerek sözleşmelerin feshedilmesi gerektiğini düşünüyorum. Buraların onların elinden alınması gerekiyor. Bunun için ne gerekiyorsa yapılmalıdır."
BİZE ULAŞIN