Patlama riski 20 yıl sürer

Patlama riski 20 yıl sürer

Halen vahşi depolama yöntemiyle çöplerin sıkıştırıldığı İzmir'de, modern çöp tesisleri devreye girse bile Harmandalı'ndaki riskin ortadan kalkmayacağı, gaz çıkışının 20 yıl devam edeceği belirtiliyor

İzmir'de, 23 yıldır vahşi depolama yöntemi kullanılarak çöplerin sıkıştırıldığı Harmandalı'ndaki tesisin işlevinin tamamlayıp kapatılması durumunda bile bazı risklerin ortadan kalkmasının uzun zaman alacağı bildirildi. Patlama riskinin yanında çöplükten çevreye yayılan koku nedeniyle yıllardır büyük sıkıntı yaşayan ve seslerini duyurmak için meşru bütün yolları denedikten sonra "Çöpten Bir Hayat" isimli belgesel hazırlatan Harmandalı sakinlerin sıkıntıları bir süre daha devam edecek gibi görünüyor. Harmandalı Kültür ve Sanat Derneği tarafından hazırlatılan belgesel filmde bilgiler veren Ege Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Osman Karababa, çöp alanıyla ilgili korkutucu gerçekleri gözler önüne serdi. Çöpün yığılma sürecinde gaz çıkış borularının kurgulanmadığını ve bu nedenle patlama riskinin hala sürdüğünü ifade eden Prof. Dr. Karababa, "Bir çöp depolama alanı, işlevi bittikten sonra üzeri toprakla örtülse bile 20 yıl boyunca etkinliğini sürdürüyor. İşlevi bittikten sonra bile 20 yıl gaz çıkışının olduğunu biliyoruz. Yer altı sularına çöp sularının akışı 20 yıl boyunca sürebilir" dedi.

23 YILDIR ÇÖZÜLEMEYEN SORUN

Türkiye'nin üçüncü büyük şehri İzmir'in en önemli sorunlarından biri modern bir katı atık bertaraf tesisinin olmaması. 1992 yılında kurulan Harmandalı Çöp Depolama Alanı'nda atıklar 23 yıldır vahşi depolama yöntemiyle sıkıştırılıyor. Patlama riskinin yanında çöplükten çevreye yayılan koku nedeniyle bölge halkı yıllardır sıkıntı yaşıyor. Seslerini duyurmak için yol kapatan, eylem yapan, belediye başkanlarıyla görüşen Harmandalılar, çöplüğe farkındalık yaratmak için bambaşka bir yöntem izledi. Seslerini daha iyi duyurmak isteyen vatandaşlar geçen yıl Harmandalı Kültür ve Sanat Derneği'ni kurdu. Dernek yönetimi çöplüğe farkındalık yaratmak için sıra dışı bir yöntem geliştirdi. Dernekte ortaya çıkan belgesel film yapma fikri 1 yıl önce kabul edildi. Derneğin Yönetim Kurulu üyesi fotoğrafçı Serdar Narin, belgeseli çekmek için kolları sıvadı. Çekimler 1 yıl sonunda tamamlandı.

UZATMALAR OYNANIYOR

Belgeselde çarpıcı açıklamalar yapan Prof. Dr. Ali Osman Karababa, "Harmandalı ağzına kadar doldu ama yeni bir deponi alanı oluşturulamadı. Harmandalı uzatmaları oynuyor. Aslında açılmaması gereken yerleşim yerlerine yakın alanlar depolamaya açıldı. Bu da riski giderek artırdı. Çünkü insanlarla deponi alanı arasındaki mesafe azaldı. Yerleşim yerinin depolama alanına yönelmesiyle çöp depolama alanına yeni eklentilerle neredeyse iç içelik söz konusu oldu. Yer altı kaynaklarının kirlenmesi, yakındaki insanların etkilenme süreçleri adına risk arttı. Şu an o yörede yaşayan çok insan var. Yeni insan yerleşimi söz konusu. Risk de hala bulunuyor" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN