Sırat köprüsü

Çiğli'de kamyonun çarpması sonucu hasar gören üst geçit onarılmak yerine kullanıma kapatılıp bırakıldı. Vatandaşlar, "Riskli de olsa kullanmak zorunda kalıyoruz, üst geçit neden onarılmıyor" diye soruyor

Sırat köprüsü
İzmir'in Çiğli ilçesi, Anadolu Caddesi'nde 5 Aralık'ta iş makinesi taşıyan kamyonun çarpması sonucu hasar gören ve kullanılması riskli bulunarak bariyerlerle kapatılan üst geçidin hala tamir edilmemesi, vatandaşlara adeta kabus yaşatıyor. Aradan iki aya yakın süre geçmesine rağmen, üst geçitle ilgili herhangi bir çalışma yürütülmemesi Çiğlilileri zor durumda bıraktı. 5 Aralık'taki kazada ölen ya da yaralanan olmazken, İzmir Büyükşehir Belediyesi hasar gören üst geçidi kullanıma kapattı. Geçidin yürüyen merdivenleri ve asansörü devre dışı bırakılırken, giriş ve çıkışları saç levhalarla kapatıldı. Üst geçit aradan geçen 48 günde, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından onarılmadı. Bu nedenle vatandaşlar riskli de olsa saç levhaları yerinden sökerek üst geçidi kullanmaya devam etti. Kazadan sonra üst geçidin zeminindeki kabarmalar dikkat çekerken, bazı bölümlerdeki taşların yerinden oynadığı görüldü. Büyükşehir yetkililerine seslenen vatandaşlar, "Neredeyse 2 ay olacak. Üst geçit onarılamadı. Yaşlılar, hastalar ve engelliler için işkence oluyor. Facia yaşanmadan üst geçit onarılsın" diye tepkilerine dile getirdi. Vatandaşlar, en yakındaki üst geçidin yaklaşık 500 metre mesafede olması nedeniyle Santral Durağı'ndaki hasarlı üst geçidi istemeyerek de olsa kullanmak durumunda kaldıklarını belirttiler. Üst geçidin güvenlik gerekçesiyle belediye ekipleri tarafından kullanıma kapatıldığını söyleyen Can Kaygısız (19), "Uzun süre onarım yapılmayınca levhalar söküldü. Diğer geçiş noktaları uzak olduğu için tehlikeli de olsa burayı kullanıyoruz" dedi. Ev hanımı Hülya Alpdündar ise, "Can güvenliğimiz tehlikede. Yağmurda, karda kışta uzak olan üst geçide yürümek zor. Burası bize daha yakın olduğu için can güvenliğimiz tehlikeye atarak karşıya geçiyoruz. Belediyenin geçidi bir an önce onarmasını istiyoruz" diye konuştu. Saç levhaların vatandaşlar tarafından söküldüğünü söyleyen Mehmet Oktay, "Levhalar sökülünce belediye ekipleri beton bariyer koydu. Vatandaşlar bunun da üzerinden atlıyor. Yanından geçiyor. Riskli de olsa geçidi ben de dahil herkes kullanıyor. Ama yarın bir gün burada bir facia yaşansa hesabını kim verebilir" diye konuştu. SGK emeklisi Mahmut Erdoğmuş ise, "500 metre mesafedeki üst geçide nasıl yürüyeyim. Yaşlıyım. Merdivenlerden çıkması bile işkence oluyor. Belediye bir an önce geçidi düzeltsin istiyoruz" dedi. Kalp hastası olduğunu söyleyen 64 yaşındaki Sami Kılıç ise, "Yavaş yavaş merdivenlerden çıkabiliyorum. Tehlikeli olmasına rağmen burayı kullanmak zorundayım. Yaya geçidi yok. Diğer üst geçit de yakın değil. Ne asansör çalışıyor, ne de yürüyen merdivenler" diye yakındı.

İSTANBUL'DA 1 KİŞİ ÖLMÜŞTÜ
İstanbul Avcılar'da 3 Eylül 2014'te damperi açık halde ilerleyen tanker, çarptığı üst geçidi yıkmıştı. Olayda bir kişi hayatını kaybederken, iki kişi yaralanmıştı. Çiğli Anadolu Caddesi Santral Durağı'nda da 5 Aralık'ta iş makinesi yüklü kamyon, altından geçtiği yaya üst geçidine büyük bir gürültüyle çarptı. Facia adeta kıl payı atlatıldı.
BİZE ULAŞIN