Sömestir tatilinde doğayla iç içe olun

Akademisyen Neslihan Koçer, "Yarıyıl tatili teknoloji ile büyüyen çocukların doğayla bir araya gelmesi için güzel bir fırsat" dedi

Sömestir tatilinde doğayla iç içe olun
İzmir Üniversitesi Çocuk Gelişimi Program Başkanı Yrd. Doç. Dr. Neslihan Koçer, yarıyıl tatillerinin eğitim-öğretim dönemi boyunca sabah erken kalkan, servise yetişme telaşı yaşayan, beslenmelerini kısıtlı zamanlara sığdıran öğrencileri yeniden öğrenmeye ve araştırmaya hazırlayan, enerjilerini tekrar kazanmaya yönelten zamanlar olduğunu söyledi. Yarıyıl tatilini değerlendirmek için ailelere önerilerde bulunan Koçer, "Doğadan gün geçtikçe uzaklaşan ve teknolojiye gittikçe bağımlı hale gelen çocuk ve gençlerin doğaya dönme ve hayatı tanımları açısından yarıyıl tatilleri iyi bir fırsattır" değerlendirmesinde bulundu.

GEZİ DÜZENLEYİN
Ailelere, doğa ve çocuk ilişkisinin geliştirilmesi, çocukların yenilenmesi ve enerji depolaması açısından yarıyıl tatili için doğayla baş başa olunabilecek, keşif, gözlem, deney yapılabilecek birkaç öneride bulunan Neslihan Koçer, şunları aktardı: "Çocuklarınıza kendi çocukluğunuzdan, doğayla ilgili gittiğiniz bir gezideki neşeli anılardan başlayarak konuya giriş yapabilirsiniz. Sizin anıyı yaşadığınız yeri merak edecek ve görmek isteyecektir. Oraya tekrar gitme olasılığınız yoksa bile benzer bir ortama götürerek merak duygusu ile doğa etkinliklerini sevdirmeye başlayabilirsiniz. Uzun yürüyüşlere çıkabileceğiniz doğa gezilerinde 'on hayvan bulma' oyununu oynayabilirsiniz. Fırsat eğitimi için de uygun bir ortam olacaktır. Kuşlar, yüzen hayvanlar, memeliler, böcekler ve bitkiler gibi oyun konunuzu seçip bunları sınıflandırabilir, özellikleri hakkında konuşabilirsiniz. Çocuğunuzun çok sevdiği bir meyve ya da sebzenin nasıl yetiştiğini beraberce görmek için bir bahçeye gezi düzenleyebilir, hasada katılabilir ya da bir büyüğünden anlatmasını isteyebilirsiniz. Bahçenizde ve ya balkonunuzda kasalar içerisinde marul, soğan, patates ya da çilek yetiştirebilirsiniz."
BİZE ULAŞIN