Sakin Şehir karıstı

Seferihisar Belediyesi mülkü kendisine ait öğretmenevi ve ilçenin en değerli arazisini satışa çıkardı. Bu karara tepki gösteren AK Partili Nişancı, "Sözün bittiği yerdeyiz" dedi

Sakin Şehir karıstı
Bütünşehir yasası kapsamında köy mallarını köylüye devretme kararı alan Seferihisar Belediyesi, mülkü kendisine ait öğretmenevi ile ilçenin en değerli arsasını satışa çıkardı. AK Parti İlçe Başkanı Hamit Nişancı, "Yatırım gerekçesiyle satılıyor diyorlar ama aslında personel maaşını ödemek satıyorlar" dedi. Seferihisar Belediyesi, ilçedeki öğretmenevi ile Sığacık Yat Limanı karşısındaki 2 milyon metrekarelik arsayı satışa çıkardı. AK Parti Seferihisar İlçe Başkanı Hamit Nişancı, "Biz belediyenin mallarının satışına tepki göstermekten bıktık, Belediye Başkanı Tunç Soyer satmaktan bıkmadı" dedi. Seferihisar Belediyesi, Bütünşehir Yasası'yla kendilerine geçen köy mallarını, geçtiğimiz ay, meclis kararıyla köylülere devredeceklerini açıklamıştı. Ancak aradan bir ay geçmeden Seferihisar Belediyesi, bu kez kendisine ait 2 milyon metrekarelik arsa ile öğretmenevi binasını satışa çıkardı. Şubat ayında ihaleye çıkılacak öğretmenevine 1 milyon TL, arazi için muhammen bedel olarak 900 bin lira belirlendi. Eski Seferihisar Belediye Başkanı AK Parti İlçe Başkanı Hamit Nişancı, karara tepki gösterdi. Nişancı, "Belediye Başkanı Tunç Soyer'in, köylüye verdiği arazilerinin değeri, satılığa çıkardıklarının onda biri etmez. Oraların maddi değeri olmadığı için köylülere bağışlayacağını söyledi. Seferihisar Belediyesi ben bıraktığımda mülk olarak Türkiye'nin büyük illerinden bile daha fazla gayrimenkulu olan bir ilçeydi. Şimdi baktığımda satılan mallara bakılınca Seferihisar'ı baştan var edecek imkanları kaybettik" dedi. Satışlara gerekçe olarak "yatırım yapılacak" denildiğini ifade eden Nişancı, "Soyer, yatırım için değil personel maaşını ödemek yani belediyenin açığını kapatmak için malları satıyor. Rantın döndüğü apaçık ortadadır. Ancak Seferihisar'da satılacak yer kalmadı. İki üç parça bir yeri daha kaldı. Belediye personeli dua etsin, hükümetimiz, İller Bankası imkan tanıyor da belediye ayakta kalıyor" diye konuştu.

İÇİMİZ ACIYOR
Nişancı, Seferihisar Öğretmenevi'nin satışınını skandal olarak nitelendirekek "Bu öğretmenevini de ben yaptırıp bitirmiştim. Dönemin Milli Eğitim Bakanı Hasan Sağlam Seferihisarlıydı. Kendisinden rica ettik. Belediyeye ait arsayı temsili bir bedelle Milli Eğitim Vakfı'na verdik. Yeter ki oraya bir öğretmenevi yapılsın istedik. Onun sayesinde Seferihisar bir öğretmenevi kazandı. Şimdi de kaybediyoruz. İçimiz acıyor" dedi. Nişancı satışların takipçisi olacaklarını da söyledi.

2 YIL ÖNCE ALINMIŞTI
İzmir'in Seferihisar Belediyesi, 2013 yılının Kasım ayında ilçenin en büyük sosyal tesislerinden olan öğretmenevini, Milli Eğitim Vakfı'ndan 650 bin liraya satın aldı. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından işletilen Seferihisar Öğretmenevi, 6 Kasım 2013 itibariyle belediyenin mülkleri arasında yerini aldı. O günlerde Belediye Başkanı Tunç Soyer, yaptığı açıklamada sahip oldukları taşınmazların halka ait olduğunu belirten açıklamalarıyla dikkat çekmişti. Soyer, "Bu tesis artık Seferihisarlıların oldu. Tesisi öğrenci yurdu, misafirhane, düğün ve toplantı salonu olarak kullanılacağız" demişti.

Duygu ERGÜDEN / İZMİR

BİZE ULAŞIN