Buca Belediyesi'ne ret, Paralel'e onay

Buca Belediyesi'ne ret, Paralel'e onay

Paralel Yapı'ya yakınlığı ile bilinen Şifa Hastanesi'ne kiralanan Buca'daki De Jong Köşkü'nün, 2006 yılında Cemil Şeboy 2010'da ise Ercan Tatı tarafından istendiği ortaya çıktı. SGK bu talepleri reddetti

AK Parti İzmir Milletvekili Ali Aşlık, Buca'daki De Jong Köşkü'nün kaymakamlık binası olması için çaba harcadıklarını ancak bürokratların ayak diretmesi sonucu daha sonra buranın Paralel Yapı'ya verildiğini söylemişti. Aynı köşkün 2006 yılında Cemil Şeboy döneminde restorasyon yapılması bedeli karşılığıyla 10 yıl süreyle kullanılmak üzere talepte bulunulduğu, 2010 yılında ise Ercan Tatı döneminde de engelli ve yaşlı bakım merkezi ve ilçe kütüphanesi yapmak amacıyla istendiği ortaya çıktı. Talebi değerlendiren Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Genel Müdürlüğü köşkü eğitim ve sosyal tesis olarak kullanmaya karar verdiği için talebi reddetti. 2010'da ise SGK yönetim kurulunun 16.01.2009 tarihli 2009/23 sayılı kararı ile De Jong Köşkü'nün hizmet binası olarak ayrılması nedeniyle Buca Belediyesi'nin isteği geri çevirdi. Ayrıca yönetmelik gereği köşkün ücretsiz tahsisinin de mümkün olmadığı ifade edildi.

UYGUN GÖRÜLMEDİ

Egeli Sabah'ın "Paralel Yapı ranta kondu" başlıklı haberinin yankıları sürüyor. Söz konusu binanın Buca Kaymakamlığı yapılması için çaba harcadıkların bildiren Ali Aşlık, "'De Jong Köşkü'nü Buca Kaymakamlığı binası yapalım' dediğimizde bütün bürokratlar ayak diretti. Sonra devletin kaymakamlığına verilmeyen yer bizim haberimiz olmadan özel hastaneye verildi" şeklinde konuşmuştu. Konu ile ilgili soruşturmasını derinleştiren Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İzmir İl Müdürlüğü, Şifa Hastanesi'ne köşkün bahçesine izinsiz kafeterya yaptığı gerekçesiyle ihtarname gönderdi. Ayrıca hastaneye bodrum kat büyümelerini projeye uygun hale getirmesi için süre verildi. Verilen süre sonunda yapılan uyarıları yerine getirmeyen Şifa Üniversitesi'ne tahliye davası açılacağı bildirildi. SGK İzmir İl Müdürü Engin Bilgili, "Şifa Üniversitesi'nin SGK'dan ve belediyeden izin almadan projede bazı değişiklikleri yaptı. İzinsiz kafeterya yaptığı gerekçesiyle Şifa Üniversitesi'ne ihtarname gönderdik. Bu süreç sonunda projelere aykırılık devam etmesi halinde akde muhalefetten tahliye davası açılacaktır. Taşınmazın Şifa Üniversitesi'ne kira maliyeti, tadilat ve ilave alanlar hariç aylık 65 bin liradır" diye konuşmuştu. Buca Belediyesi 10 Mayıs 2006'da restorasyonu yapmak şartıyla bedelsiz olarak De Jongh Köşkü'nü 10 yıl süreyle hükümet konağı olarak kullanmak üzere talepte bulundu. SGK Genel Müdürlüğü İnşaat ve Emlak Daire Başkanlığı heyeti talebi değerlendirdi. Yönetim Kurulunun 14 haziran 2006 tarih ve 281 sayılı kararı ile taşınmazın kurum için eğitim ve sosyal tesis ihtiyacı için kullanılmasına karar verdi. Bu nedenle ücretsiz tahsis talebi uygun görülmedi. Buca Belediyesi yine Ercan Tatı döneminde 31 Mart 2010'da köşkü engelli ve yaşlı bakım merkezi ve ilçe kütüphanesi olarak kullanmak üzere talepte bulundu. Talebi inceleyen SGK, 16 Ocak 2009 tarih ve 2009/23 sayılı karar ile köşkün hizmet binası olarak ayrıldığı belirterek Buca Belediyesi'nin isteğini yine geri çevirdi.

İSTEKLER GERİ ÇEVRİLMİŞTİ
Yönetmelikleri gereği Buca De Jongh Köşkü'nün tahsisinin ücretsiz olarak mümkün olmadığını belirten SGK İzmir İl Müdürü Engin Bilgili, "Her iki talepte de yönetim kurulu kararları bulunduğu için o dönemde istekler Genel Merkez tarafından geri çevrilmiş. Bir dönem köşk Buca Sosyal Güvenlik Merkezi olarak da kullanıldı" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN