Zoraki istifa ağır fatura

Körfez vapurlarının imalatındaki eksiklikleri rapor edince disiplin cezasına çarptırılan mühendisin istifa etmesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi'ndeki diğer projelerin de sekteye uğramasına neden oldu

Zoraki istifa ağır fatura
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin körfez içi ulaşımda kullanmak üzere 117 milyon euro bedelle Özata firmasına ihale ettiği gemilerin Yalova'daki imalat aşamasında yaşanan aksaklıkları rapor etmesinin ardından İzmir'e çağrılan ve disiplin cezası verilen yüksek gemi inşa mühendisi Nadir Devrim Al'ın, bu gelişmelerin ardından istifası, belediyenin diğer projelerinin de yarım kalmasına yol açtı. Yükleneci firma, gemilerin imalatı sırasında meydana gelen aksaklıkları görevi gereği rapor eden mühendisi, sudan sebeplerle İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne şikayet etti. Şikayeti dikkate alan belediye yönetimi, mühendisi önce İzmir'e geri çağırdı ardından da disiplin cezası verdi. Daha sonra elindeki bazı yetkiler alınarak pasifize edilen mühendis, hakkındaki disiplin cezasını yargıya taşıyıp, geçici kabul ve denetim komisyonlarındaki görevlerini sürdürdü.

KARARLARA ŞERH KOYDU
Bu arada geçici kabuller sırasında eksik gördüğü imalatlar nedeniyle komisyon kararlarını şerh koyarak imzaladı. Bu nedenle bağlı bulunduğu daire başkanlığının yöneticileri ile arasında sık sık sürtüşme yaşanan mühendis, baskılara dayanamayarak Büyükşehir Belediyesi'nden istifa edip özel sektöre geçti.Ancak söz konusu mühendisin istifası teknik destek vererek, şartnamelerin hazırlanmasına yardım ettiği Büyükşehir Belediyesi'nin başka yatırımlarını olumsuz yönde etkiledi. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin deniz süpürgesi projesi, bu durumdan en fazla etkilenen yatırımlar arasında geliyor. Belediye, iç körfezde özellikle yağmurlu havalarda dereler kanalıyla denize akan yüzeysel çöpleri temizlemek için deniz süpürgesi aldı.

ŞARTNAME TAMAMLANAMADI
2013 yılında alınan deniz süpürgesinin şartnamesinin hazırlanmasında önemli rol oynayan Al, alımı öngörülen ikinci deniz süpürgesinin de şartnamesini hazırlıyordu. Nadir Devrim Al'ın istifası ile birlikte şartname de yarım kaldı. Durum böyle olunca deniz süpürgesinin ihale süreci de sarktı. Al'ın istifası, halen daha teslim edilmeyen 11 adet yolcu vapurunun yanı sıra Büyükşehir Belediyesi'nin geçtiğimiz yıl ihalesini yaptığı 3 adet arabalı vapuru da vurdu. Arabalı vapurların şartnameye uygun olarak imal edilip edilmediğini denetleyen komisyonda görev alan Al gidince Büyükşehir Belediyesinde yapılan imalatı denetleyecek başka yüksek gemi inşa mühendisi de kalmadı. Bu da denetim eksikliği nedeniyle yolcu vapurlarında yaşanan sıkıntıların benzerlerinin önümüzdeki süreçte teslim edilecek arabalı vapurlarda da yaşanabileceği endişesini beraberinde getirdi.
BİZE ULAŞIN