Organ nakliyle 995 hasta sağlık buldu

Organ nakillerindeki organizasyonu sağlayan merkezlerden biri olan İzmir Bölge Koordinasyon Merkezi bünyesindeki 7 ilde, geçen yıl 995 hasta organ nakliyle sağlığına kavuştu

Organ nakliyle 995 hasta sağlık buldu
İzmir Bölge Koordinasyon Merkezi bünyesindeki İzmir, Manisa, Muğla, Aydın, Denizli, Kütahya ve Uşak'ta geçen yıl beyin ölümü tanısı konulan 247 kişiden 84'ünün organları aileleri tarafından bağışlandı. İzmir, Manisa ve Denizli'de organ nakil ruhsatı bulunan 10 merkezde 21 kalp, 331 böbrek, 202 karaciğer, 436 kornea nakli yapıldı, 955 hasta bağışlarla yeniden sağlığına kavuştu. Nakillerin 344'ü canlı vericiden diğerleri ise kadavradan organ bağışı sayesinde yapıldı. 2014'de organ ve doku nakil performansında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi 21 kalp, 139 böbrek, 32 karaciğer, 247 kornea olmak üzere 434 nakille ilk sırada yer aldı.

CAN OLSUN
İzmir Sağlık Müdürü Bediha Türkyılmaz, Türkiye'deki organ nakillerinin büyük kısmının canlı vericiden gerçekleştirildiğini, kadavradan organ bağışını artırmak için çalıştıklarını belirtti. İzmir'in Türkiye'de kadavradan organ bağışı konusunda birinci sırada yer aldığını ancak bunun yine de yeterli olmadığını ifade eden Türkyılmaz, "Toprak olacak organların bedenlerde can olmasını istiyoruz. Şu anda 10 beyin ölümünden ortalama 2'si, 3'ü bağışlanıyor. 10 beyin ölümünden hepsinin bağışlanması için çalışmalarımızı bütün kurumlarla işbirliği halinde devam ettirme, politikalarımızı bu yönde derinleştirme ihtiyacımız var. İzmir, duyarlılıkta bu konuda örnek bir il" dedi.
BİZE ULAŞIN